Bulharsko v pondelok zrušilo daň za tranzit ruského plynu cez svoje územie po tom, ako mu Maďarsko pohrozilo, že bude vetovať jeho snahu o vstup do schengenskej zóny voľného pohybu.
Poslanci v zrýchlenom procese jednomyseľne podporili návrh na zrušenie mimoriadnej dane vo výške 20 leva (10,22 eura) za megawatthodinu za tranzit ruského plynu z plynovodu TurkStream smerom do Srbska a Maďarska.
Táto daň bola schválená 13. októbra a mala za cieľ „znížiť zisky“ ruského energetického koncernu Gazprom. Ukázalo sa však, že je ťažké ju presadiť, keďže ruský plynárenský gigant nikdy nezaplatil Sofii žiadnu sumu za objemy, ktoré prepravil cez územie Bulharska.
Budapešť aj Belehrad, ktoré sú stále silne závislé od ruských dodávok energií a chcú si udržať dobré vzťahy s Kremľom, označili daň za tranzit za „nepriateľský krok“ a tvrdia, že ohrozil ich energetickú bezpečnosť.
Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó cez víkend pohrozil, že bude vetovať snahu Bulharska o vstup do schengenskej zóny, ak bude naďalej požadovať túto daň.
„Niekoľkokrát som (maďarskému premiérovi) Viktorovi Orbánovi povedal, že táto daň nie je namierená proti Maďarsku. Pravdepodobne majú nejaké podozrenie, alebo to používajú ako zámienku, aby nás zablokovali,“ povedal bulharský premiér Nikolaj Denkov v nedeľu rozhovore pre televíziu.
„Je dôležité odstrániť túto prekážku,“ vyhlásil a dodal, že Bulharsko by tak už nemalo mať s Maďarskom žiadne problémy, pokiaľ ide o schengen.