Bulharsko a Maďarsko sú jedinými krajinami NATO, ktoré oficiálne odmietajú poslať na Ukrajinu vojenskú pomoc. Zdá sa však, že Bulharsko je aj napriek tomu jedným z jej najväčších nepriamych poskytovateľov, píše Euractiv.

Od začiatku vojny sa tejto krajine podarilo predať rekordný počet zbraní. Podľa odhadov expertov dodalo Bulharsko na Ukrajinu prostredníctvom sprostredkovateľov zbrane a muníciu v hodnote jednej miliardy eur.

Bulharský zbrojný priemysel vždy profitoval z konfliktov v oblastiach, kde sa tradične používajú sovietske zbraňové systémy. Miestne podniky totiž vyrábajú muníciu pre zbrane pochádzajúce z obdobia Sovietskeho zväzu či iné výrobky na nich založené. Vo väčšine prípadov sú veľmi kvalitné a na zahraničných trhoch sa predávajú drahšie.

V súčasnosti sa bulharský zbrojný priemysel stal jedným z najväčších zdrojov munície pre ukrajinskú armádu. Podľa Euractivu však ide o politický problém.

Domáci odpor

V súčasnom parlamente sú proti dodávaniu starých sovietskych zbraní na Ukrajinu tri vládne strany. Jedna z nich s tým však nedávno súhlasila pod podmienkou, že by Bulharsko na výmenu dostalo moderné zbrane NATO.

Takmer 30 percent Bulharov podľa výsledkov prieskumov verejnej mienky v konflikte priamo podporuje Rusko a polovica má silne proruské cítenie. Euractiv vysvetľuje, že ide o pozostatok totalitného komunistického režimu.

Až 70 percent opýtaných si zas myslí, že dodávaním zbraní by sa Bulharsko priamo zapojilo do vojny na Ukrajine.

Veľké štátne zbrojovky, akými sú tie v mestách Sopot, Karlovo či Kazanlak, sa však na 100-percentnom náraste predajov dokážu pekne nabaliť.

Alexander Mihailov, bývalý výkonný riaditeľ štátnej firmy Kintex, priblížil, že od začiatku vojny na Ukrajine vzrástol vývoz zbraní oproti najsilnejším rokom až o sto percent. Do konca roka by toto číslo podľa neho mohlo vzrásť až na 150 či dokonca až 200 percent.

Úspech, ktorým sa taja

Pre proruské sily v Bulharsku predstavujú rekordné predaje zbraní ekonomický úspech, ktorým sa len neradi vystatujú.

Bulharský prezident Rumen Radev dokonca nazval ľudí lobujúcich za dodávanie zbraní na Ukrajinu „podnecovateľmi vojny“.

Miestna vláda na začiatku roka rozhodla o tom, že jedinou prípustnou vojenskou pomocou je oprava ukrajinských tankov v Bulharsku. Ako sa však dalo čakať, vláda v Kyjeve túto možnosť nevyužila.

Priame dodávky sú nemožné

Bulharskí výrobcovia zbraní, ako aj ich priekupníci, predávajú svoj tovar najmä v Poľsku a Rumunsku, odkiaľ potom putuje na Ukrajinu.

Média v Bulharsku však opakovane písali o tom, že z bulharských letísk vzlietajú ukrajinské nákladné lietadlá.

Z logistického hľadiska nie je v súčasnosti možné na Ukrajinu priamo dodávať zbrane, pretože lietadlám nie je umožnený prelet, prístavy zas oblieha ruská flotila a ukrajinská pobrežná hliadka tu rozmiestňuje míny.

„Treba poznamenať, že ruské spravodajské služby monitorujú dodávky, aby ich mohli zneutralizovať,“ dodal Mihailov.

Ďalšie dôležité správy

WA 102 Sofia - Bulharský prezident Rumen Radev odpovedá na otázky novinárov po odovzdaní svojho hlasu v Sofii počas druhého kola prezidentských volieb v Bulharsku v nedeľu 21. novembra 2021. FOTO TASR/AP

Bulgarian President Rumen Radev speaks to journalists after casting his vote in Sofia, Sunday, Nov. 21, 2021. Bulgarians are at the polls to choose a new president in a hotly contested runoff amid a COVID-19 surge and a political crisis that has gripped the European Union’s poorest country. T
Neprehliadnite

Nová bulharská vláda môže ohroziť jednotu EÚ v boji proti Rusku