Očkovanie vakcínou spoločnosti AstraZeneca pozastavilo v piatok aj Bulharsko, kde úrady preverujú smrť ženy s komorbiditami, ktorá bola tento týždeň zaočkovaná proti vírusovému ochoreniu Covid-19. Informovala o tom agentúra AFP.
K rovnakému kroku pristúpili v uplynulých dňoch aj iné európske krajiny vrátane Dánska, Islandu a Nórska.
Bulharský premiér Bojko Borisov nariadil zastaviť očkovanie vakcínou od AstraZenecy, kým Európska agentúra pre lieky (EMA) „nevyvráti všetky pochybnosti o jej bezpečnosti". Borisov požaduje „písomné vyhlásenie s presným a jasne potvrdeným stanoviskom - či môžeme alebo nemôžeme vakcínu podávať", uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom úradom vlády.
Vedľajším účinkom vakcíny AstraZeneca môže byť vážna alergická reakcia, tvrdí EMA
Minister zdravotníctva Kostadin Angelov informoval, že dočasné pozastavenie očkovania je reakciou na úmrtie ženy z mesta Plovdiv. Angelov spresnil, že 57-ročná žena zomrela v piatok o 03.00 h. Vakcínu dostala vo štvrtok okolo obeda. Žena mala viacero zdravotných problémov vrátane srdcových chorôb a operácie bypassu. Po samotnom očkovaní sa cítila dobre, ale neskôr sa u nej prejavil stav akútnej respiračnej nedostatočnosti.
Aj keď úrady pri prvotnom prešetrovaní prípadu zastávajú skôr hypotézu, že žena zomrela na zlyhanie srdca a pitva nezistila nijaké súvislosti s očkovaním, vláda rozhodla o pozastavení očkovania vakcínou od AstraZenecy, a to minimálne do konečných výsledkov pitvy na budúci týždeň.
Bulharsko je v rámci EÚ na chvoste krajín pokiaľ ide o zaočkovanosť. Najmenej jednu dávku vakcíny proti ochoreniu Covid-19 dostalo iba 270-tisíc ľudí, čo predstavuje 3,9 percenta populácie.
Dánsko pozastavilo očkovanie vakcínou od AstraZenecy
Bulharsko si objednalo oveľa viac vakcín vyrobených spoločnosťou AstraZeneca ako vakcín od výrobcov Pfizer/BioNTech a Moderna. V posledných týždňoch sa tam očkovalo najmä vakcínou od AstraZenecy. Stalo sa tak po tom, ako boli zrušené zoznamy prednostne očkovaných osôb a očkuje sa podľa záujmu ľudí.
EMA vo štvrtok vydala vyhlásenie, v ktorom uviedla, že očkovanie proti ochoreniu Covid-19 podľa doterajších poznatkov nezvyšuje riziko vzniku krvných zrazenín.
„Doteraz dostupné informácie naznačujú, že miera výskytu tromboembolických príhod u očkovaných osôb nie je vyššia ako v bežnej populácii," napísala EMA v reakcii na otázku agentúry AFP.
Vakcína švédsko-britského výrobcu AstraZeneca je v EÚ schválená od januára. Vo viacerých európskych krajinách bola pôvodne povolená iba pre osoby do 65 rokov, pretože spočiatku chýbali spoľahlivé údaje o jej účinnosti u starších ľudí. Neskôr ju regulačné úrady odporučili aj pre túto vekovú kategóriu.