Náhle rozhodnutie bulharskej vlády ukončiť jej programy prímorského bývania pre ukrajinských utečencov spustilo výzvy na odvolanie vicepremiérky Kaliny Konstantinovej, píše portál Euractiv.
Väčšina ukrajinských utečencov v súčasnosti prespáva v súkromných hoteloch v prímorských rezortoch, no vláda tento program v utorok 31. mája stopla, keďže sa pripravuje na turistickú sezónu.
Nepochopená kritika
Hnutie „Prichádzame“ (Ние идваме), ktoré bolo súčasťou predchádzajúceho parlamentu, požadovalo Konstantinovej odstúpenie, pričom poukázalo na to, že Ukrajinci nemajú informácie o tom, kam budú presunutí.
Bulharský politický analytik Ivajlo Dičev sa vyjadril, že vláda nečelí kritike preto, že sa snaží ukrajinských utečencov „premiestniť“, ale preto, že počas troch mesiacov nebola schopná umiestniť ich na trh práce, poskytnúť ich deťom školy a pokryť ich zdravotné náklady.
„Nemôžu ich ako dobytok odviezť do hôr, no nemôžu ich ani držať v hviezdičkových hoteloch – ale čo sme zatiaľ urobili pre to, aby sa stali súčasťou našej spoločnosti?“ pýta sa analytik.
Vláda sa bráni
Bulharská demokratická poslankyňa Elisaveta Belobradová, ktorá je súčasťou vládnucej koalície, tvrdí, že Bulharsko si s krízou poradilo veľmi dobre. Argumentuje, že k utečencom sa vláda správa dobre už od začiatku, keď ich umiestnila do pekných hotelov, pričom dodala, že v stanových mestách sa utečenci nezdržia dlhšie ako 72 hodín. Akékoľvek iné tvrdenie by podľa nej bolo manipuláciou faktov.
Belobradová dodala, že vo väčšine krajín sú utečenci ubytovaní v stanových mestách. Mnoho ukrajinských utečencov sa podľa nej stalo „obeťami hybridnej vojny, falošných informácií, strachu a paniky“.
Bulharský premiér Kiril Petkov sa vyjadril, že Bulharsko naďalej nemôže donekonečna podporovať takéto luxusné ubytovanie pre utečencov z Ukrajiny. Bulharsko od EÚ obdržalo na účely riešenia krízy pomoc vo výške takmer 150 miliónov eur, pričom jednu tretinu sa mu už podarilo minúť.