Bulharsko, ktoré je doteraz úplne závislé na dodávkach jadrového paliva z Ruska, si dohodou s Westinghouse zabezpečí ďalšieho dodávateľa. V podobnej závislosti na Rusku sú v Európe už len Slovensko, Česko, Maďarsko a Fínsko. Dohoda Bulharov s Westinghouse zodpovedá novej stratégii EÚ, ktorá odporúča obmedziť závislosť na jedinom dodávateľovi akéhokoľvek druhu energie.
Firma Westinghouse, ktorá stavia a prevádzkuje jadrové elektrárne na celom svete a podieľala sa aj na výstavbe prvých dvoch blokov českej atómky Temelín, by mala podľa dohody získať 30 percent v podniku Kozloduj NPP, dcérskej firme Kozloduj na výstavbu nových reaktorov. Podľa I. Genova by štátny holding mohol dohodu schváliť už na budúci týždeň.
Bulharsko bude môcť vďaka dohode rokovať o financovaní a výstavbe reaktora AP1000 s výkonom 1100 megawattov. Podľa Genova by mal byť nový reaktor uvedený do prevádzky v roku 2024. Projekt by mali z väčšej časti financovať pôžičky od americkej a japonskej agentúry pre exportné úvery. Náklady na výstavbu nového reaktora sa odhadujú na zhruba jednu miliardu dolárov (736 miliónov eur) päť miliárd dolárov (3,7 mld. eur).
Bulharsko je jednou z mála krajín EÚ, ktorá po havárii v japonskej Fukušime v roku 2011 plánuje nový jadrový reaktor. Elektráreň v Kozloduji má v súčasnosti dva sovietske reaktory s výkonom 1 000 megawattov.