„Vnímajú ho ako skúseného diplomata. Netvrdím, že nemáme viac skúsených diplomatov, ale pán Lajčák je v zahraničí zapísaný veľmi dobre. Ak bolo treba vysvetliť hocičo, čo sa na Slovensku udialo, jeho počúvali. A zrazu človek, ktorému verili a ktorý aj predsedal Valnému zhromaždeniu OSN, má doma nejaké problémy. Teda asi Slovenská republika zmenila kurz,“ povedal B. Bugár v diskusii na Tablet.TV.

„Toto je podľa mňa oveľa nebezpečnejšie ako otázka, či ísť, alebo nejsť do Marrákešu. Môžeme stratiť v zahraničí kredit a to je nebezpečná vec,“ zdôraznil. Globálny pakt podľa B. Bugára nie je právne záväzný a jeho podpora by Slovensko nijako nepoškodila.

„To je dokument o tom, ako sa má správať štát, ak sa rozhodne niekoho pustiť na svoj trh ako pracovnú silu. Teda aby mal rovnaké podmienky. Pamätáte sa, ako bolo nedávno Rakúsko kritizované za to, že chce dať pracovníkom nižšie detské prídavky na deti žijúce na Slovensku? A v tom dokumente je, že štáty majú vytvoriť rovnaké podmienky pre každého,“ povedal.

Ľudia nevedia, o čom dokument hovorí

„V materiáli je napísané aj to, že nemajú byť žiadne povinné kvóty a každý štát rozhoduje sám. Napriek tomu opozičné, mimoparlamentné a žiaľ aj koaličné strany hovoria, že toto ohrozuje nezávislosť Slovenskej republiky,“ dodal B. Bugár.

Väčšina parlamentných aj mimoparlamentných politických strán podľa neho zneužíva túto tému na získavanie politických bodov. „Podľa mňa to niektorí politici, ktorí proti tomuto dokumentu vystupujú, ani nečítali. Ale ten dokument fakt nie je o tom, že otvoríme hranice a nech sa páči, nech sem prídu migranti,“ tvrdí predseda Mosta-Híd.

Keďže sú proti tomuto dokumentu takmer všetky politické strany, samotný Most–Híd podľa neho nemá šancu vysvetliť ľuďom, že nie je pre Slovensko nebezpečný. „Ja chodím v rámci kampane von, medzi ľudí a môžem potvrdiť, že fakt nevedia rozlíšiť, čo v tom dokumente je a čo nie. Ale počúvajú jednu, druhú, tretiu politickú stranu, tak sú presvedčení, že nám niečo hrozí,“ povedal.

„My tvrdíme, že nič nehrozí, ale toto jedna strana jednoducho nedokáže vysvetliť, že toto bráni aj naše záujmy. Takže momentálne to asi vyzerá tak, že by bolo najlepšie, keby sme k tomu nepristúpili, lebo inak sa to bude ďalej zneužívať v kampani,“ uzavrel B. Bugár.

V Marakéši len pripomienky

Nesúhlasí ani s názormi, podľa ktorých by účasť slovenského zástupcu na konferencii v tuniskom Marrákeši automaticky znamenala podporu Globálnemu paktu.

„Pýtal som sa na to napríklad aj Fera Šebeja, ktorý bol predtým predsedom zahraničného výboru, teraz je Katka Cséfalvayová, obidvaja hovoria to isté. Že sa tam opýtajú, či má niekto voči tomuto dokumentu nejaké výhrady. A ten, ktorý povie tých pár bodov, s ktorými nesúhlasí, čo napríklad aj pán minister zahraničných vecí Lajčák pripravil, to tam ostane. Nemyslím si, že by sme sa toho mali báť,“ povedal Bugár.

Zároveň ale dodal, že ide o politicky citlivú tému. „Keď bola v roku 2016 migračná kríza, kampaňové debaty neboli o ničom inom, len či nás ohrozia migranti. A zbytočne sme vysvetľovali, že náš azylový systém je veľmi prísny a nehrozia ani povinné kvóty... Aj tak nikto neveril. A to čaká aj tento dokument,“ poznamenal B. Bugár.