Aktualizované 5.1.2012 o 12:35

Tri stredopravé strany SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd by mali spolupracovať pred marcovými parlamentnými voľbami a spoločne postupovať aj pri povolebných rokovaniach. Mohli by sa tak vyhnúť tomu, že by Smer-SD vytvoril koalíciu len s jednou z týchto strán, čím by ju navyše zrejme zničil. Myslí si to predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Kresťanskí demokrati nereagovali na jeho slová príliš nadšene.

 „Preto sa stále snažím o to, aby sme dávali signály, že naše tri strany chcú spolupracovať a nenecháme túto trojku rozbiť. Zatiaľ sú len náznaky, ale nemôžem povedať, že už sme sa takto dohodli,“ citovala B. Bugára agentúra SITA.

Predseda Mosta-Híd si vie predstaviť, že by predstavitelia týchto strán podpísali aj spoločný záväzok. „Ja si to viem predstaviť, otázne je, či si to vedia predstaviť ďalšie strany,“ zdôraznil. Podľa neho pozitívnejšie sú k tomu naklonení v SDKÚ-DS. „Zatiaľ v KDH cítim váhanie. Ak vyšleme signál, že budeme spolu na niektorých mítingoch, že v niektorých prípadoch budem spolu vystupovať, no tak potom to bude možné,“ dodal. Podľa neho by malo ísť o signál pre voličov pred voľbami.

"Aj doteraz, keď sme postupovali podľa vlastného presvedčenia, tak zároveň v úsilí o pravicovú alternatívu. Ja ju vopred neodpisujem. Tieto voľby nemôžu byť o Smere, že či so Smerom a kto so Smerom, ale o Slovensku. Čo je dobré pre Slovensko, je, a bude dobré aj pre KDH. To je o poradí záujmov a zároveň o hľadaní odpovede, ktorá bude dobrá predovšetkým pre našu krajinu," reagoval predseda KDH Ján Figeľ. Dodal, že SDKÚ-DS a Most sú pre jeho stranu najprirodzenejšími partnermi.

Fico si predstavuje menšiu koalíciu

Pravdepodobný víťaz volieb Robert Fico (Smer-SD) sa zas nechal počuť, že by po voľbách nechcel širokú koalíciu s ústavnou väčšinou. „Buď sa cítim byť ako stabilná politická strana s pevnými zásadami a môžeme ísť do vlády aj so silnejším partnerom, alebo sa toho bojím a nejdem do takýchto skúšok. Načo by nám bol Národný front? Veď keď si zoberieme pravdepodobné výsledky týchto strán, tak to by bolo také číslo poslancov, že stráca potom zmysel súboj politických subjektov v parlamente a vôbec pluralita ako taká. Národný front sme tu už mali. Nevidím žiadny dôvod na budovanie takejto koalície,“ reagoval šéf Smeru-SD na vyhlásenie B. Bugára.

„Osobne vám musím povedať, že sa bojím predstavy, že by vládna koalícia disponovala ústavnou väčšinou. Máte potom sklony riešiť ústavné veci bez konzultácie s menšinou a to je veľmi nebezpečné. Orbán je toho veľmi dobrým príkladom,“ tvrdil R. Fico.

Posledný prieskum verejnej mienky agentúry Focus z decembra dával Smeru-SD šancu na výrazné volebné víťazstvo pri ktorom by získal 74 mandátov v 150-člennom parlamente. Zvyšok by si rozdelilo šesť ďalších zoskupení – všetky súčasné parlamentné strany, ale aj Obyčajní ľudia Igora Matoviča. V porovnaní s novembrovou anketou sa ale preferencie Smeru mierne zhoršili. Vtedy by podľa Focusu Smer mohol vládnuť sám so 79 poslancami.

Matovičovci ako hromozvod

Napriek tomu, že strana I. Matoviča sa hlási k bývalej vládnej koalícii, čelí v poslednom období od niekdajších partnerov slovným útokom. B. Bugár nedávno odkázal, že ak sa "matovičovci" dostanú do parlamentu, pravicová vláda nevznikne. J. Figeľ dodal, že to považuje za "úprimný názor, ktorý vychádza z čerstvej skúsenosti".

Obyčajní ľudia sa naopak venujú iným aktivitám. Dnes ohlásili, že sa obrátia na Európsky úrad boja proti podvodom (OLAF), aby vyšetril podozrenia vyplývajúce z nedávno uniknutého spisu Gorila. Strana tvrdí, že slovenská polícia, prokuratúra či súdy kauzu zametú pod koberec.

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP