„Vládni poslanci nesúhlasili, lebo predsedovia s poslancami nerokovali. Navrhol som, aby sme to na budúci týždeň skúsili prerokovať na spoločnom stretnutí poslaneckých klubov,“ uviedol B. Bugár.
Bugárovi stredajšie Ficove vyhlásenie pripadá ako znásilnenie. „Dvadsaťšesť poslancov zo Smeru nesúhlasilo s jeho návrhom. Parlament nemôže byť slúžkou podriadenou vláde. Najskôr musíme rokovať s poslancami, ktorí musia cítiť aj podporu od vlády a nielen, že vláda očakáva, že za všetko budú hlasovať,“ konštatoval B. Bugár.
Podľa B. Bugára parlament o samotnom zákone o úprave platov ústavných činiteľov rokovať môže, lebo je zaradený v programe schôdze. Zároveň si myslí, že vláda môže opätovne požiadať o skrátené legislatívne konanie. Podľa B. Bugára existuje vôľa dohodnúť sa na tom, že zdaňované budú aj finančné náhrady poslancov. „Nie je to však jednoduché riešenie. Musíme hľadať koeficienty,“ uviedol.
Fico má záložný plán
Premiér R. Fico očakáva, že parlament do konca roka zmení svoje rozhodnutie týkajúce sa zmrazovania platov ústavných činiteľov. „Očakávam, že NR SR zmení svoje rozhodnutie. V opačnom prípade budem iniciovať spojenie hlasovania o platoch ústavných činiteľov s hlasovaním o dôvere vláde,“ vyhlásil R. Fico v stanovisku, ktoré poskytli agentúre SITA z tlačového odboru Úradu vlády SR.
Poslanci Národnej rady SR v utorok hlasovaním rozhodli, že nebudú na tejto schôdzi rokovať v skrátenom legislatívnom konaní o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov. Pred hlasovaním zasadalo poslanecké grémium i koaličné poslanecké kluby, pretože opozícia so skráteným legislatívnym konaním nesúhlasila.
Ako hlasovali jednotlivé strany
Skrátené legislatívne konanie nepodporili napokon ani všetci koaliční poslanci. Za skrátené konanie nehlasovali viacerí poslanci za Smer-SD. Niektorí boli proti, niektorí sa zdržali hlasovania alebo nehlasovali.
Za skrátené legislatívne konanie zo Slovenskej národnej strany bol len jej predseda Andrej Danko. Ostatní poslanci národniarov boli proti alebo sa zdržali hlasovania.
Za skrátené konanie z Mosta-Híd hlasoval predseda strany B. Bugár a okrem neho aj traja poslanci z klubu. Ostatní boli proti alebo sa zdržali hlasovania.
Za skrátené konanie boli všetci prítomní poslanci Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko. Návrh na zmrazenie platov predložil premiér R. Fico na rokovanie vlády 15. novembra. Účelom navrhovaného zákona je ponechať platy poslancov, prezidenta, členov vlády, predsedu a podpredsedov Najvyššieho kontrolného úradu, verejného ochrancu práv a ďalších vybraných subjektov na úrovni roku 2017.