„Vzhľadom na zverejnené informácie by mal predseda Národnej rady SR prijať osobné rozhodnutie,“ odpovedala pre Aktuality.sk hovorkyňa strany Klára Debnár na otázku, či bude strana zvažovať zotrvanie Danka vo funkcii predsedu Národnej rady.
Iný názor prezentovala najsilnejšia koaličná strana Smer-SD: „Pre stranu Smer – sociálna demokracia je Andrej Danko legitímnym predsedom Národnej rady Slovenskej republiky, ktorého zloženie vzišlo zo slobodných demokratických volieb,“ informoval pre Hnonline.sk hovorca strany Ján Mažgút.
Predseda NR SR Danko vo štvrtok reagoval, že sa nebude k téme svojej rigoróznej práce vyjadrovať do vyjadrenia sa príslušnej komisie, ktorá jeho prácu posúdi. „Keby pán predseda NR SR Andrej Danko reagoval na každé obvinenie Denníka N, tak by celé dni nič iné nerobil,“ povedal hovorca Tomáš Kostelník.
Opozícia chce Dankovu hlavu
SaS vyzýva Danka, aby sa stiahol z verejného života a na vlastné náklady nechal odstrániť svoj titul JUDr. zo všetkých verejných častí NR SR, kde ho nechal zverejniť.
„Ak Danko nepozbiera v sebe posledné štiepky cti i slušnosti a neodstúpi sám, opozícia začne zbierať podpisy pod mimoriadnu schôdzu parlamentu s jediným bodom programu, a to odvolanie Danka z funkcie predsedu NR SR,“ uviedla Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS).
Spätnej kontrole by mala byť podľa nej podrobená aj Univerzita Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici. „Danko totiž nie je jediným plagiátorom na UMB,“ tvrdí poslankyňa.
OĽaNO vyzýva A. Danka, aby ešte vo štvrtok vyvrátil tieto podozrenia alebo vrátil titul JUDr. a vzdal sa funkcie predsedu NR SR. „V normálnych krajinách pre plagiátorstvo politici podávajú demisie. Viacero príkladov sme mohli vidieť u našich susedov v Česku,“ uviedlo hnutie.
Podľa Borisa Kollára z opozičného hnutia Sme rodina je evidentné, že podvody sú súčasťou života A. Danka aj v súkromí, čoho príkladom je podľa neho aj kauza okolo jeho rigoróznej práce.
K výzve, aby A. Danko odstúpil z postu šéfa parlamentu, sa pridali aj mimoparlamentné KDH a Spolu-občianska demokracia.