Postavenie amerického dolára ako svetovej rezervnej meny a jeho dominancia v rámci svetového obchodu a investícií sú podľa niekoľkých odborníkov v ohrození. Warrena Buffetta však dedolarizácia ani trochu neznepokojuje, píše Business Insider.

Priaznivé prognózy

„Sme rezervná mena, nevidím žiadnu možnosť, aby sa ňou stala iná mena,“ povedal investor v máji počas výročného stretnutia akcionárov Berkshire Hathaway.

Tým chcel poukázať na to, že mnohé krajiny disponujú obrovskými rezervami v dolároch. Vlády po celom svete považujú túto zelenú bankovku za bezpečný a stabilný prostriedok uchovávania hodnoty, na ktorý sa môžu v rámci medzinárodného obchodu spoľahnúť.

Buffett v roku 2015 vyhlásil, že svet bude ešte v roku 2065 od dolára do veľkej miery závislý. „Nič nie je isté, ale na toto by som stavil veľa peňazí,“ podčiarkol svoje presvedčenie expert na investície. V roku 2013 dokonca prehlasoval, že si dolár svoje dominantné postavenie udrží už navždy.

„Myslím si, že Čína a Spojené štáty budú dvomi ekonomickými veľmocami, no myslím si, že je extrémne nepravdepodobné, aby akákoľvek iná mena v priebehu nasledujúcich desaťročí nahradila americký dolár na pozícii svetovej rezervnej meny, ak vôbec," povedal.

Varovanie pre vládu

Buffett opakovane varoval vládu vo Washingtone, aby neoslabovala menu ani kúpnu silu Američanov tým, že zvýši objem dolárov v obehu. „Musíme byť veľmi opatrní. Nikto nevie, ako ďaleko môžeme s papierovou menou zájsť, kým sa nevymkne spod kontroly, a to najmä v prípade, že je svetovou rezervnou menou,“ upozornil tento rok investor.

Index amerického dolára, ktorý monitoruje hodnotu dolára voči zahraničným menám, klesol len za posledný rok o šesť percent. Pokles je sčasti výsledkom inflácie, ktorá v tom istom období klesla z niečo vyše deviatich na tri percentá. Analytici preto očakávajú, že Fed čoskoro zmení kurz a zníži úrokové sadzby, čím sa dolár stane pre sporiteľov menej atraktívny.

Odborníci situáciu pripísali aj historicky veľkému objem vládnych výdavkov, ku ktorým došlo počas pandémie. Argumentovali, že to podporilo infláciu a zvýšilo zásobu peňazí, čo viedlo k oslabeniu kúpnej sily a hodnoty dolára.

Buffett mal teda, zdá sa, pravdu. Ak bude správna aj jeho prognóza o tom, že si dolár zachová status svetovej rezervnej meny, tak si investori obávajúci sa dedolarizácie môžu nateraz vydýchnuť.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Krajiny sú vystrašené dedolarizáciou. Sťahujú zlaté aktíva späť domov