Nové prognózy Medzinárodného menového fondu ukazujú, že budúcnosť svetovej ekonomiky bude náročná. V strednodobom horizonte fond očakáva nevýrazný rast, eskalujúce obchodné napätie a vysokú úroveň zadlženia. V prejave pred jesenným zasadnutím MMF a Svetovej banky, ktoré sa uskutoční budúci týždeň, to uviedla výkonná riaditeľka MMF Kristalina Georgievová. Dodala však, že stále existuje možnosť zvýšiť rast, znížiť zadlženie a vybudovať odolnejšiu ekonomiku.
Kristalina Georgievová varovala pred pretrvávajúcimi vysokými cenami, ktoré neúmerne zasahujú chudobných, a eskaláciou konfliktu na Blízkom východe, ktorý by mohol destabilizovať regionálne ekonomiky a globálne trhy s komoditami. Vyjadrila aj obavy, že zvýšené vojenské výdavky ovplyvňujú dostupnosť finančných prostriedkov na iné priority, vrátane pomoci rozvojovým krajinám. Rastúci protekcionizmus a zvyšovanie obchodných obmedzení podľa nej rozdeľujú svetovú ekonomiku, obmedzujú rast obchodu a zhoršujú už aj tak slabé globálne hospodárstvo.
Trhy práce sa ochladzujú
Šéfka MMF zároveň upozornila, že sa objavili aj niektoré dobré správy, vrátane poklesu globálnej inflácie a návratu k cenovej stabilite. Trhy práce v Spojených štátoch amerických a Európe podľa nej ochladzujú správnym spôsobom.
Spojené štáty americké sa podľa MMF nenachádzajú v recesii, hoci centrálna banka USA začala znižovať úrokové sadzby. V predchádzajúcich troch cykloch znižovania úrokov tieto opatrenia spôsobili pokles ekonomiky. Počet nezamestnaných by mal zostať relatívne nízky.
Nové odhady vývoja globálnej ekonomiky
Podľa Kristaliny Georgievovej nové odhady vývoja globálnej ekonomiky naznačujú kombináciu nízkeho rastu a vysokého zadlženia. Rast nebude postačovať na odstránenie chudoby vo svete a vytvorenie potrebného počtu pracovných miest, ani na generovanie daňových príjmov potrebných na splácanie vysokého dlhu a financovanie investícií. Vysoký a rastúci verejný dlh podľa nej robí výhľad ešte znepokojujúcejším
. Vážny, ale možný nepriaznivý scenár by mohol zvýšiť dlh v pomere k hrubému domácemu produktu o 20 percentuálnych bodov nad súčasný odhad. To znamená, že vlády sa budú musieť rozhodnúť, kde minú svoje vzácne finančné prostriedky.
Aby krajiny zmenili kurz a podporili ďalší rast, musia znížiť zadlženie, obnoviť rezervy pre prípad ďalšieho šoku, znížiť výdavky a zvýšiť produktivitu, dodala Kristalina Georgievová. Globálna spolupráca je podľa nej dôležitejšia než kedykoľvek predtým. Zmienila tiež, že pretrvávajúce obchodné problémy, nečakane rýchle globálne otepľovanie a rýchly rozvoj technológií umelej inteligencie vyžadujú globálne regulačné a etické kódexy.