Počas prvého plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu, ktoré sa bude konať od 16. do 19. júla v Štrasburgu, sa bude rozhodovať o tom, či Ursula von der Leyenová povedie Európsku komisiu najbližších päť rokov. Zároveň sa o jednu z podpredsedníckych funkcií v EP chce uchádzať aj slovenská delegácia v liberálnej skupine Obnovme Európu. Historicky prvým slovenským podpredsedom EP bol Michal Šimečka, ktorého v tejto funkcii nahradil Martin Hojsík.

Podpora Ursuly von der Leyenovej

Ursula von der Leyenová potrebuje na obhajobu svojej predsedníckej funkcie v eurokomisii v tajnom hlasovaní najmenej 361 hlasov zo 720-členného europarlamentu. Či dostane dostatok hlasov pre výkon svojho druhého mandátu, bude známe vo štvrtok 18. júla.

Ako v piatok pred novinármi uviedol hovorca EP Jaume Duch, dovtedy by si zákonodarcovia mali zvoliť predsedu, podpredsedov a kvestorov EP. Predsednícku stoličku by si mala udržať Roberta Metsolová z Malty ako zástupkyňa Európskej ľudovej strany, ktorá v eurovoľbách zvíťazila.

Čo sa týka podpory súčasnej šéfky Komisie, tri tzv. proeurópske frakcie - ľudovci, socialisti a liberáli - majú spolu 401 mandátov, avšak nie všetci poslanci týchto skupín Ursulu von der Leyenovú podporia. Tá preto rokovala o podpore aj s frakciou Zelených (53 kresiel) a má tiež podporu poslancov za ODS z frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR), čo verejne naznačil český premiér Petr Fiala.

Nominácie na eurokomisárov

Súčasná šéfka EK sleduje aj nominácie národných vlád na eurokomisárov. Zatiaľ pozná iba osem mien: Estónsko chce Kaju Kallasovú za šéfku diplomacie EÚ, čo potvrdil aj summit EÚ, Slovensko chce pokračovať s Marošom Šefčovičom, podobne ako Lotyšsko s Valdisom Dombrovskisom. Švédsko do Bruselu posiela ministerku pre európske záležitosti Jessiku Roswallovú, Írsko exministra financií Michaela McGratha, Fínsko bývalú europoslankyňu a ministerku pre verejné záležitosti Hennu Virkkunenovú a Slovinsko bývalého člena Európskeho dvora audítorov Tomaža Vesela.

Pri ďalších členských krajinách je v hre buď viacero mien, alebo, ako napríklad v prípade Grécka, doterajší eurokomisár Margaritis Schinas čaká na súhlas vlády.

Ďalšie dôležité správy

KK43 archív Brusel - Na archívnej snímke z 20. septembra 2023 vlajky Európskej únie vejú pred sídlom Európskej únie v Bruseli. Európska komisia (EK) vo štvrtok 29. februára 2024 oznámila, že formálne schválila uvoľnenie takmer 137 miliárd eur z fondov EÚ pre Poľsko, ktoré boli doteraz zmrazené v dôsledku obáv z ohrozenia zásad právneho štátu. FOTO TASR/AP
FILE - European Union flags wave in the wind as pedestrians walk by EU headquarters in Brussels, on Sept. 20, 2023. The European Union’s pow
Neprehliadnite

Mimoriadny samit EÚ sa bude venovať obsadzovaniu najvyšších postov v euroinštitúciách