Britská vláda vzápätí oznámila, že pripravuje priznať Škótsku väčšiu nezávislosť v daňovom, výdavkovom a sociálnom systéme.
„Rozdiel dvoch percent sa síce pohybuje v rozpätí štatistickej chyby, ale výsledky napriek tomu úžasne zvyšujú napätie pred referendom, pretože dávajú solídne šance strane šéfa škótskej vlády Alexa Salmonda,“ poznamenala k prieskumu agentúra AFP.
Hlavným zástancom osamostatnenia Škótska po 307 rokoch zväzku s Anglickom je Salmondova Škótska národná strana (SNP).
Prieskum medzi 1 084 respondentmi je podľa BBC prvou a zatiaľ jedinou serióznou štúdiou, ktorá ukazuje náskok kampane za škótsku nezávislosť. Vodca hnutia za zotrvanie Škótska v Spojenom kráľovstve, bývalý britský minister financií Alistair Darling, označil výsledky prieskumu za „budíček“.
Ešte pred mesiacom priaznivci zväzku s Anglickom, Walesom a Severným Írskom viedli pred podporovateľmi samostatnosti o 22 percent, ale s blížiacim sa plebiscitom sú rozdiely stále tesnejšie. V prieskume YouGov, ktorý bol uverejnený 2. septembra, prívrženci Spojeného kráľovstva viedli pred stúpencami nezávislosti v pomere 53 k 47 percentám, teda už len s rozdielom šiestich percent.
BBC k poslednému prieskumu uvádza, že výsledok je príliš tesný na to, aby sa dal jednoznačne interpretovať ako príklon k nezávislosti. Okrem toho iné ankety zatiaľ stále dávajú väčšinu Škótom, ktorí si želajú zostať súčasťou Británie. Jeden z prieskumov citovaný BBC sa skončil pomerom 52:48 percent v prospech unionistov.
Britský minister financií George Osborne stanici BBC krátko po zverejnení výsledkov prieskumu YouGov povedal, že vláda sa chystá rozšíriť autonómiu Škótska v oblasti daňovej politiky, výdavkov a sociálnej politiky. „Tento plán začne platiť vo chvíli, keď bude jasné, že väčšina ľudí v referende odpovedala „nie“,“ povedal Osborne. Na pláne sa podľa neho dohodli všetky tri hlavné parlamentné strany.
V referende budú ľudia odpovedať na otázku: Malo by byť Škótsko nezávislou krajinou? Keby zvíťazili zástancovia nezávislosti, nasledovali by asi hlavne rokovania o budúcej mene, rozdelení štátneho dlhu, severomorských zásob ropy a plynu a o britských jadrových ponorkách, ktoré kotvia práve na základniach v Škótsku. Nezávislosť by vstúpila do platnosti pravdepodobne 24. marca 2016.