Meta plánuje v Spojených štátoch ukončiť program na overovanie faktov tretími stranami. Namiesto neho na svojich platformách zavedie systém „komunitných poznámok“, ktorý funguje na mikroblogovacej sieti X. Čo bude príchod novej politiky znamenať pre overovateľov faktov po celom svete, bude závisieť od toho, ako rýchlo a v akom rozsahu ho Meta prenesie do iných krajín.
Spoločnosť nateraz nemá v pláne ukončiť overovanie faktov v EÚ, čo svedčí o tom, že sa zatiaľ snaží rešpektovať európskych zákonodarcov a ich prísnejšie nariadenia. Blok je totiž lídrom vo vytváraní sofistikovaného a komplexného regulačného rámca pre globálne digitálne platformy, akými sú Meta a Google. Novelizovaný Kódex postupov proti dezinformáciám výslovne vyžaduje, aby najväčšie platformy pri zmierňovaní rizík spojených s online dezinformáciami spolupracovali s výskumníkmi a overovateľmi faktov.
Tento regulačný rámec však stále nie je úplný ani odskúšaný. Európska komisia v decembri 2024 začala oficiálne konanie voči sociálnej sieti X amerického podnikateľa Elona Muska za porušenie únijného zákona o digitálnych službách (DSA). K uzavretiu tohto prípadu zatiaľ ešte nedošlo, hoci európsky zákonodarcovia žiadajú o spustenie nového vyšetrovania, ktoré by sa týkalo E. Muskovho zasahovania do európskych volieb.
Doteraz EÚ reagovala na krok Mety len tým, že veľkým platformám pripomenula ich povinnosť „vykonať hodnotenie rizík a zaslať ho Európskej komisii“ pred ukončením spolupráce s európskymi overovateľmi faktov. Ďalšie kroky inštitúcie budú kľúčovým testom, pokiaľ ide o dodržiavanie zásad zákona o digitálnych službách.
Carlos Hernández-Echevarría zo španielskeho overovateľa faktov Maldita tvrdí, že americké firmy zámerne zneužívajú nejasnú formuláciu DSA. Podľa neho sú čoraz menej ochotné bojovať proti dezinformáciám a ďalším online hrozbám. „Európska komisia nakoniec bude musieť verejne oznámiť, či tieto platformy majú v súvislosti s dezinformáciami zavedené účinné opatrenia na zmiernenie rizík. A hoci je tento pojem veľmi široký, nemyslím si, že by sa to dalo povedať o mnohých z nich,“ dodal.
Overovatelia faktov sa domnievajú, že Meta po otestovaní nového systému poznámok v Spojených štátoch postupne odstráni overovanie tretími stranami v Európe a následne aj na celom svete. Je ťažké predpovedať, aké dôsledky to bude mať na ich prácu. Podľa Guardianu ale budú drastické.
Mnohí overovatelia faktov sú totiž úplne závislí od príjmov z Mety. Ak by spoločnosť program predsa len úplne zrušila, možno až tretina z jej približne 90 partnerov po celom svete by musela ukončiť činnosť alebo zatvoriť divízie zamerané na overovanie faktov.