V minulosti malo uhlie ako palivo dôležitú úlohu, dnes je prežitkom. Slovenská elektráreň Nováky ukončí svoju prevádzku ku koncu roka. Tento krok je odpoveďou na politické rozhodnutie o zrušení dotácií pre výrobu elektriny z domáceho uhlia, píše portál denníka Pravda.

Uhlie patrí medzi nákladovo náročnejšie spôsoby výroby elektrickej energie, na Slovensku prispieva k celkovej produkcii elektriny menej ako desiatimi percentami. V tejto súvislosti sa natíska otázka, či sa zrušenie uhoľnej elektrárne odzrkadli aj na nižších cenách pre konečných spotrebiteľov, teda domácností.

„Ukončenie dotovania Novák automaticky neznamená nižšie platby pre domácností. Tarifa za prevádzkovanie systému síce klesne približne o päť eur na megawatthodinu, ale v konečnom dôsledku môže byť vyššia, ak vláda nebude pokračovať v dotovaní tarify za prevádzkovanie systému,“ vysvetlil analytik Útvaru hodnoty za peniaze Ján Mykhalchyk Hradický pre Pravdu.

Cena, ktorú platíme za elektrickú energiu sa skladá z niekoľkých častí, najväčší podiel patrí čistej elektrine (52 percent). Druhou najvýznamnejšou časťou sú poplatky za distribúciu bez strát (26 percent), nasleduje tarifa za prevádzkovanie systému (deväť percent). V rámci tejto tarify sa financuje napríklad výroba elektriny z domáceho uhlia. Ďalej sem patria poplatky za straty z distribúcie elektriny (sedem percent), tarifa za systémové služby (štyri percentá) a Národný jadrový fond (dve percentá).

V tomto roku bola stanovená sadzba za tarifu za prevádzkovanie systému na úrovni roku 2022. Avšak zostáva otázne, či bude mať vláda aj v budúcom období záujem udržať tieto ceny pod kontrolou. Teda či opätovne zastropuje náklady spojené s touto časťou ceny elektriny.

Ďalšie dôležité správy

Elektráreň Nováky pomaly končí s výrobou tepla z uhlia
Neprehliadnite

SE plánujú ukončiť prevádzku elektrárne Nováky koncom budúceho roka