Nová, už tretia verzia súdnej mapy počíta so zrušením štyroch okresných súdov. Pôvodne sa ich počet mal znížiť z 54 na 30. Naďalej sa však počíta so vznikom mestských súdov v Košiciach a Bratislave. V piatok to pred novinármi uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

Zostávajúce súdy ostanú ako pracoviská alebo sídla. V praxi dôjde k zväčšeniu obvodov okresných súdov na 30, v ktorých však bude pôsobiť viac pracovísk. Zrušiť by sa mali Okresný súd Partizánske, Skalica, Bánovce nad Bebravou a Kežmarok.

Zmena by sa mala týkať aj krajských súdov. Tých chce ponechať ministerka všetkých osem, ale plánuje zväčšiť ich obvody len na tri. Sídlom krajských súdov by tak mala byť Trnava pre západoslovenský obvod, Žilina pre stredoslovenský obvod a Prešov pre východoslovenský obvod. Nová súdna mapa ráta aj naďalej so vznikom mestských súdov v Košiciach a Bratislave. Zmena by mala nastať k 1. januáru 2023.

„Návrh súdnej mapy vo veľkej miere zachováva pracoviská súdov a dáva priestor na to, aby fungovali ďalej. Obava, že zamestnanci stratia svoje pôsobisko a sudcovia budú musieť niekde dochádzať, je týmto návrhom značne odstránená,“ poukázala Kolíková.

Zdôraznila, že zväčšenie obvodov na okresnej alebo krajskej úrovni bez ohľadu na počet pracovísk dáva priestor na to, aby „sudcovia spadli do jedného koša“ a mohli sa špecializovať na hlavné právne agendy.

„Chceme, aby sa každý občan dostal ku kvalitnému rozhodnutiu, ktorému rozumie a v rozumnom čase. Ku koncentrácii sudcov však dôjde postupne, musela som zatiahnuť ručnú brzdu,“ spresnila ministerka.

Šéfka rezortu aktuálne zháňa pre návrh súdnej mapy podporu od koaličných partnerov, s ktorými vedie intenzívny dialóg. „Vedia že návrh predkladám na Legislatívnu radu vlády SR. Budem sa o ňom rozprávať aj poslaneckými klubmi, s mimoparlamentnými stranami a ak bude záujem aj s opozíciou. Verím, že reforma bude nakoniec úspešná,“ dodala Kolíková.

Pôvodná, druhá verzia reformy súdnej mapy predpokladala reorganizáciu krajských a okresných súdov i vznik mestských súdov v Košiciach a Bratislave. Počet obvodov okresných súdov sa mal znížiť z 54 na 30. Počet krajských súdov sa mal znížiť z ôsmich na tri. Tiež počítal so vznikom troch správnych súdov.

Návrh sa stretol s odporom sudcov aj zamestnancov súdov. Počas stredy 13. októbra vyjadrili svoj nesúhlas protestmi pred viacerými budovami súdov po celom Slovensku. Protestujúci sa obávali straty práce, nákladov na dochádzanie a tvrdili, že pri vytváraní druhého návrhu súdnej mapy nevzala ministerka do úvahy ich pripomienky.

Kolíková by mala tretiu verziu súdnej mapy vysvetliť hnutiu Sme rodina na budúci týždeň. Uviedol to predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský s tým, že má aktuálne k mape viac otázok ako odpovedí.

Pčolinský nerozumie, prečo bolo v predchádzajúcich návrhoch súdnej mapy potrebné rušiť takmer tri desiatky pracovísk súdov, po novom stačia už len štyri. „Nedáva to logiku, v čom je vlastne potom tá reforma,“ reagoval Pčolinský.

Nezaradený poslanec a predseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini je presvedčený, že ministerka spravodlivosti by mala novú súdnu mapu stiahnuť. Súdnemu systému to podľa neho neprinesie nič.

„Robí to len pre svoj imidž veľkej reformátorky, mala by s tým počkať,“ uviedol Pellegrini. Sudcom by mala podľa neho skôr doplniť kapacity súdnych asistentov a vyšších súdnych úradníkov. „Aj nová verzia súdnej mapy je len paškvil,“ skonštatoval.

Protest pred ministerstvom spravodlivosti
Neprehliadnite

KOZ podporuje protesty odborárov justície proti súdnej mape, vyhlásili štrajkovú pohotovosť