Väčšie ekonomické škody než pandémia covidu-19 a finančná kríza z roku 2008 môže spôsobiť fragmentácia globálneho finančného systému, ktorú umocňujú geopolitické spory. Tvrdí to správa Navigating Global Financial System Fragmentation Svetového ekonomického fóra (WEF), ktorá vznikla v spolupráci s poradenskou spoločnosťou Oliver Wyman.
Primárnym dôvodom fragmentácie je čoraz častejšie využívanie obchodných a finančných bariér na posilnenie pozícií štátov vrátane protekcionizmu domáceho priemyslu, sankcií a colných opatrení. Podľa London Stock Exchange Group (LSEG) sa od roku 2017 objem sankcií zvýšil o 370 percent.
Silnejúca fragmentácia by mohla znížiť globálny HDP o 0,57 až 5,47 bilióna eur, čo predstavuje päťpercentnú stratu. V scenároch vysokej fragmentácie WEF očakáva, že inflácia na celosvetovej úrovni by mohla narásť o viac ako päť percent.
Nemecká ekonomika padá druhý rok po sebe. Spomalenie čaká aj Slovensko, avšak s oneskorením
„Potenciálne náklady fragmentácie na globálnu ekonomiku sú ohromujúce. Lídri majú jedinečnú príležitosť ochrániť globálny finančný systém prostredníctvom princípov udržateľnosti a spolupráce,“ uviedol riaditeľ Centra pre finančné a menové systémy WEF Matthew Blake.
V najhoršom scenári by mohlo dôjsť k úplnému ekonomickému rozdeleniu medzi východným blokom (zahŕňajúcim Rusko, Čínu a ďalšie krajiny) a západným (tvoreným USA a ich spojencami).
Trump opäť hlási okamžitý koniec vojny. Za podmienky, že Saudská Arábia a OPEC znížia ceny ropy
Naposledy sa nejednotnosť EÚ prejavila po vyjadreniach maďarského premiéra Viktora Orbána, ktoré vyvolali poplach medzi diplomatmi v Bruseli. Opäť hrozil právom veta pri predĺžení protiruských sankcií. To by mohlo viesť ku koncu sankčného režimu, vytvoreného prostredníctvom 15 sankčných balíkov. Zahŕňajú zákaz obchodovania s Ruskom v oblasti energií, technológií, financií, luxusného tovaru, dopravy a médií, ako aj zmrazenie 210 miliárd eur ruských aktív.
„Ak by Budapešť skutočne zablokovala predĺženie sankcií, ocitli by sme sa vo vážnej kríze,“ uviedol nemenovaný vysokopostavený diplomat podľa portálu euronews.com. „Budapešť sa zahráva s ohňom.“
Maďarsko však v Bruseli nakoniec neblokovalo predĺženie sankcií voči Rusku, ktoré sa musia obnovovať každých šesť mesiacov jednomyseľným súhlasom členských štátov EÚ. Aktuálne obmedzenia mali platiť do 31. januára, a ak by ich členské štáty nestihli včas predĺžiť, automaticky by prestali platiť.