Srdce mesta prázdnejšie ako zvyčajne. Neďaleké hlavné námestie Grand Place je až na pár turistov fotiacich si selfie a slávne gotické stavby relatívne vyľudnené. Pribudla na ňom ďalšia atrakcia – študenti rozdávajúci objatia s prianím pekného a bezpečného dňa.
Podobne je na tom napríklad aj neďaleká Les Galeries Royales, turistami veľmi obľúbená obchodná pasáž ponúkajúca jedny z najlepších čokolád. Počas bežných dní je problém cez ňu prechádzať, v stredu cez ňu kráčalo len zopár jednotlivcov. Otvorená je približne polovica obchodov, ktoré musia rátať s výrazne menšími tržbami.
Život sa do bežných koľají vracia rýchlejšie
Hlavné mesto Európy sa postupne spamätáva z čierneho dňa, ako 22. marec označil belgický premiér Charles Michel. Polícia v stredu stále pátrala po Najimovi Laachraouiovi, treťom teroristovi, ktorého bomba na letisku nevybuchla.
Na rozdiel od situácie po novembrových útokoch v Paríži, keď bol Brusel uzavretý niekoľko dní, sa ale život do bežných koľají dostáva rýchlejšie. Autobusy a električky premávajú v takmer klasickom režime.
Obnovená bola aj premávka dvoch liniek metra – práve tých, ktoré vedú cez Maalbeek. Stanica a jej okolie sú ale uzatvorené, náhradnú dopravu v tomto úseku zabezpečujú autobusy. Ďalšie dve linky metra nepremávajú.
Metro funguje s extrémnymi bezpečnostnými opatreniami. Každého cestujúceho a obsah ich tašiek prehľadávajú vojaci. Pred stanicami sa tak tvoria dlhé rady, doba čakania sa môže vyšplhať aj na pätnásť minút. S podobnými obmedzeniami je potrebné rátať aj pri ceste vlakom, pred centrálnou železničnou stanicou okolo piatej poobede vznikol rad ľudí dlhý asi dvesto metrov.
Ďalšie železničné stanice sú na tom podobne, niektoré ostávajú aj naďalej zatvorené. Týka sa to napríklad aj stanice Schuman, nachádzajúcej sa priamo v centre štvrte, kde sídlia európske inštitúcie. Schuman je zároveň aj stanica metra, Maalbeek je ďalšia.
Rovnaké platí aj pre letisko Zaventem. To v stredu večer na svojom účte na Twitteri uviedlo, že uzavreté bude minimálne do piatka. „Vyšetrovanie stále prebieha. Pokiaľ nebudeme mať prístup do budovy a možnosť odhadnúť škody, zostáva nejasné, kedy fungovanie obnovíme,“ uviedlo letisko.
Rozhodli sa nenechať zvíťaziť strach
Život ale plynie ďalej. V najbližších dňoch má byť, s výnimkou stanice Maalbeek, plne obnovená aj hromadná doprava. Bruselčania zároveň začínajú organizovať protestné akcie. Cez víkend je hlásených niekoľko pochodov za mier a demonštrácií proti terorizmu.
„Rozhodli sme sa nežiť v strachu. Rozhodli sme sa nebyť porazení naším strachom. Naše duše nebudú tiché, naše duše nebudú zničené,“ píšu organizátori pochodu proti terorizmu. „Spojme sa a pochodujme proti terorizmu. Pretože spojení budeme stáť, rozdelení spadneme.“