Belgická polícia uskutočnila v piatok v rámci vyšetrovania teroristických aktivít razie na viacerých miestach v Bruseli i v meste Liége na východe krajiny. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na prokuratúru. Bezpečnostné zložky uskutočnili domové prehliadky a predbežne zadržali dve osoby, na ktoré čakal výsluch a následné predvedenie pred vyšetrujúceho sudcu. Belgicko patrí medzi krajiny, ktoré sú často predmetom pozornosti islamistických radikálov. V marci sa Brusel stal dejiskom krvavých koordinovaných samovražedných útokov na medzinárodnom letisku a v metre, ktoré si vyžiadali životy 32 ľudí a množstvo zranených.
Takmer dva milióny Afgáncov sú už takmer dva týždne bez dodávok elektrickej energie po tom, ako skupina ozbrojencov vo východoafganskej provincii Laghmán zničila vedenie vysokého napätia. „Skupina militantov zámerne prerušila v provincii Laghmán vedenie tým, že doň strieľala,“ uviedol podľa DPA hovorca guvernéra provincie Laghmán, pričom dodal, že Laghmán, rovnako ako susedná provincia Nangarhár, sú už 12 dní bez elektriny. Laghmán nemá alternatívny zdroj dodávky elektriny z hydroelektrárne v Nangarháre stačia len na pokrytie potrieb tamojších vojenských základní a nemocníc. Podľa odhadov OSN z roku 2015 žije v provincii Nangarhár 1,5 milióna ľudí, v provincii Laghmán ďalších 450-tisíc.
Hodinová cena práce v Európskej únii v druhom kvartáli medziročne vzrástla o 1,4 percenta a v eurozóne sa zvýšila o rovné percento. V rámci eurozóny sa hodinové mzdy a platy v druhom štvrťroku medziročne zvýšili o 0,9 percenta a ostatné zložky ceny práce o 1,4 percenta. V celej EÚ hodinové mzdy a platy v druhom kvartáli vzrástli o 1,3 percenta a ostatné zložky ceny práce sa zvýšili o 1,6 percenta. Na Slovensku cena práce v rámci Európskej únie v druhom kvartáli 2016 medziročne posilnila o 1,2 percenta. Najrýchlejšie celková cena práce rástla v Rumunsku (12 %), v Lotyšsku (9,5 %), v Bulharsku (7,3 %) a v Litve (6,6 %). Zníženie ceny práce evidovali vo Fínsku (-2 %), v Taliansku a v Luxembursku (zhodne -1,1 %).
Skupina Volkswagen predala v auguste celosvetovo 759-tisíc áut. V porovnaní s rovnakým mesiacom vlaňajška to znamená rast o 6,3 percenta. Motorom rastu bol silný dopyt v Európe a Číne, kým v USA koncern evidoval slabšie predaje. V auguste 2015, ktorý bol posledným mesiacom pred zverejnením informácií o manipuláciách s emisnými testami v automobilovej skupine, Volkswagen dodal zákazníkom 714-tisíc vozidiel. V Európe automobilka minulý mesiac zvýšila predaje o 8,3 percenta na 264-tisíc vozidiel. V Číne predaje vzrástli o 19,7 percenta na 323-tisíc áut, v USA však klesli o 3,8 percenta na 54-tisíc vozidiel. Za osem mesiacov do konca augusta predaje v rámci skupiny posilnili o 1,8 percenta na 6,66 milióna vozidiel.
Spotrebiteľské ceny v USA v auguste stúpli o 0,2 percenta. Jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa volatilné ceny potravín a energií, bola na úrovni 0,3 percenta. Informovalo o tom v piatok americké ministerstvo práce. Celková medziročná inflácia bola na úrovni 1,1 percenta, čiže stále hlboko pod hodnotou 2 percentá, ktorá je cieľom amerického Federálneho rezervného systému (Fed). Medziročná augustová jadrová inflácia bola vo výške 2,3 percenta. Rast jadrovej inflácie ťahalo zdraženie liekov o 0,9 percenta a zvýšenie cien zdravotníckych služieb, tiež o 0,9 percenta. Išlo o najvýraznejší rast cien v tejto kategórii od novembra 1990. Ceny potravín v auguste stagnovali, pričom mäso, hydina, ryby a vajíčka zlacňovali už dvanásty mesiac po sebe. Náklady na energie tiež stagnovali, keďže benzín zlacnel o 0,9 percenta, ale vykompenzovalo to zdraženie elektriny a zemného plynu.
Bývalý taliansky prezident, premiér a senátor Carlo Azeglio Ciampi zomrel po dlhej chorobe vo veku 95 rokov. C. Ciampi viedol v rokoch 1993-94 úradnícku vládu v Taliansku, v rokoch 1999-2006 zastával funkciu hlavy štátu a následne sa ako exprezident stal doživotným senátorom. Celých 14 rokov bol guvernérom centrálnej banky Talianska a zastával dôležitú úlohu pri zavadzaní jednotnej meny euro v tejto juhoeurópskej krajine.
V rámci vyšetrovania potenciálnej hrozby, ktorej čelili britské a nemecké diplomatické misie v Turecku, zadržali turecké úrady štyri podozrivé osoby. Napojenie týchto osôb na niektorú z teroristických skupín sa nenašlo. Troch z podozrivých zadržali v Ankare, ďalšieho v Istanbule, uvádza sa v správe agentúry Anadolu.
Medzi sýrskymi vládnymi jednotkami a protivládnymi povstalcami vypukli na východných predmestiach Damasku prudké boje. V Sýrii pritom od pondelka platí prímerie, ktoré má byť využité aj na prepravu humanitárnej pomoci pre civilistov v obliehaných mestách a dedinách. Paľba východne do Damasku je najzávažnejším prípadom porušenia prímeria, ktoré platí na väčšine územia krajiny od pondelka večera.
Bulharsko požiadalo Európsku komisiu o pomoc vo výške 160 miliónov eur, ktorá bude určená na posilnenie ochrany hraníc a na zastavenie prílevu migrantov do tejto balkánskej krajiny.
Švédsky odvolací súd potvrdil platnosť zatykača na zakladateľa internetového projektu WikiLeaks Juliana Assangea, vydaného pre obvinenie zo znásilnenia. Štyridsaťpäťročný Austrálčan sa od roku 2012 ukrýva na veľvyslanectve Ekvádoru v Londýne, aby sa tak vyhol vydaniu do Švédska po tom, ako na neho vyšetrovatelia vydali celoeurópsky zatykač.
Státisíce prisťahovalcov sa dostávajú do Európy po málo známych „tajných“ trasách, ktoré sa používajú, odkedy niektoré štáty robia na svojich hraniciach prísnejšie kontroly. Informoval o tom v Londýne britský think-tank Overseas Development Institute. Podľa predpokladov by do Európy tento rok po dobre známej trase cez Stredozemné more malo doraziť okolo 330-tisíc migrantov, ale počet žiadostí o udelenie azylu môže dosiahnuť až 890-tisíc, upozornil ODI.
Najmenej 16 obetí na životoch si vyžiadal samovražedný atentát, ktorý sa odohral počas piatkových modlitieb v mešite na severozápade Pakistanu. Ďalších asi 25 ľudí utrpelo pri výbuchu nálože zranenia. K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil. Podľa vládnych zdrojov sa atentát odohral v mešite v dedine Ambar na federálne spravovanom kmeňovom území Mohmand pri hraniciach s Afganistanom.
Sociálna poisťovňa evidovala ku koncu júna pohľadávky v celkovej sume 775,9 milióna eur. V porovnaní s koncom minulého roka sa tak pohľadávky poisťovne zvýšili o 73,2 milióna eur. Uvádza sa to v správe o hospodárení SP za január až jún tohto roka. Z celkového objemu pohľadávok predstavovali pohľadávky poisťovne na poistnom na základe rozhodnutia 498,6 miliónov eur, pohľadávky na penále boli vo výške 166,4 miliónov eur, nepredpísané pohľadávky tvorili 88,9 miliónov eur a ostatné pohľadávky 22,1 miliónov eur.
Zástupcovia pilotov v nemeckej spoločnosti Lufthansa ukončili rokovania o novej mzdovej dohode. Odborové združenie Vereinigung Cockpit o tom informovalo v piatok. Rokovania sa skončili po niekoľkých mesiacoch bez výsledku, keďže vedenie spoločnosti nemá záujem o dohodu, ktorá by zabezpečila „udržateľnú perspektívu pracovných miest“, uviedlo združenie vo vyhlásení. Odbory nešpecifikovali, či plánuje obnovenie štrajkových aktivít.
Spoločnosť Johnson Controls plánuje od 31. októbra 2016 odčleniť výrobu automobilových sedadiel a interiérových komponentov pre automobilový priemysel. Spoločnosť Adient sa tak po novom bude zaoberať výrobou automobilových sedadiel. Na Slovensku má v súčasnosti osem prevádzok a zamestnáva viac ako 4-tisíc ľudí. Zmeny v spoločnosti Johnson Controls spôsobil avizovaný vstup Adientu na newyorskú burzu cenných papierov 31. októbra tohto roku.
Desať dní od uzavretia mosta v Medveďove, spájajúceho Slovensko a Maďarsko, uskutočnil minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Árpád Érsek (Most - Híd) v piatok kontrolu postupu a stavu opravných prác na tejto medzištátnej spojnici. Na moste sa opravuje vozovka v celej šírke a taktiež chodník. Vozovka mosta tak získa novú izoláciu a kryt a chodník novú povrchovú úpravu.
Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.
Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.