Európska únia sa snaží ochrániť kľúčové moderné technológie vyvíjané v Európe pred zneužitím zo strany mocností ako napríklad Ruska alebo Číny. Medzi návrhmi zvažujú aj obmedzenie exportu či zákazu obchodovania pri niektorých produktoch, píše český ekonomický web E15.
„Nepredbiehajme, je potrebné počkať na vyhodnotenie rizík,“ hovorí pre E15 eurokomisárka Věra Jourová. Členské štáty EÚ dostali od Jourovej a Thierryho Bretona, komisára pre vnútorný trh, výzvu, aby navrhli technológie, ktoré by mali byť zahrnuté do ochrany a Európska komisia potom vypracuje ekonomickú bezpečnostnú stratégiu.
Predbežne však Brusel vyčlenil oblasti ako pokročilé čipy a polovodiče, umelú inteligenciu, kvantové technológie a biotechnológie. Tieto isté podliehajú aj ochrane v Spojených štátoch amerických, „ktoré napríklad zakázali vývoz najvyspelejších čipov a strojov a softvéru na ich vývoj a výrobu do Číny alebo Ruska,“ tvrdí ekonomický web a dodáva, že Američania obmedzujú aj prístup ku kvantovým technológiám.
Európska komisia však okrem ochrany technológií pred niektorými krajinami zároveň chce podporiť partnerstvo so spojencami a byť otvorená podnikaniu a investíciám. Zároveň podľa Jourovej chce mať prehľad, kto v EÚ investuje a s akým úmyslom. Preto by mal prejsť úpravou aj investičný preverovací proces.
Čína sa snaží získa cenné know-how najmä od odborníkov, ktorých láka z rôznych celosvetových firiem. Len z Európy pritiahla podľa americkej analytickej spoločnosti Strider Technologies už 30-tisíc odborníkov na čipy.