Aktualizované 1.2.2012 o 14:29 v druhom a piatom odseku

Európska komisia dnes zablokovala plán transatlantickej fúzie burzových spoločností Deutsche Börse a NYSE Euronext, ktoré chceli vytvoriť najväčšiu burzovú skupinu na svete. Spojením firiem by vznikla dominantná sila na európskom trhu finančných derivátov, čo by v tomto segmente výrazne obmedzilo hospodársku súťaž, píše sa podľa zdrojov z komisie v rozhodnutí.

Všeobecne očakávaný verdikt potvrdili obe spoločnosti a Deutsche Börse oznámila, že od celej transakcie odstupuje. "Fúzia medzi Deutsche Börse a NYSE Euronext by viedla takmer k svetovému monopolu v európskych finančných derivátoch," uviedol komisár pre hospodársku súťaž Joaquín Almunia. Dodal, že nápravné opatrenia, ktoré obe firmy ponúkali, obavy komisie zďaleka neriešili.

Podľa webovej stránky denníka Financial Times schválila odporúčanie J. Almuniu Európska komisia až po nezvyčajne ostrej debate. Časť komisárov zastavenie fúzie odmietala, keďže sa tým zabráni vzniku „európskych šampiónov“ globálneho trhu. Najviac údajne spojenie presadzoval francúzsky komisár pre vnútorný trh Michel Barnier.

Protimonopolný odbor komisie odmietol argumenty oboch firiem, podľa ktorých je trh derivátov globálny a spojenej skupine by konkurovala americká CME Group. Poukázal naopak na to, že nová skupina by vďaka fúzii derivátových trhov Eurex a Liffe ovládala viac ako 95 percent obchodovania s kontraktmi na referenčné krátkodobé úrokové sadzby a nemecké vládne dlhopisy.

Dnešné rozhodnutie komisie znamená zmarenie už štvrtého plánu fúzie svetových búrz za posledný rok. Americká vláda prekazila spoločnosti Nasdaq plán prevzatia NYSE Euronext, akcionári kanadskej TMX Group odmietli prevzatie zo strany londýnskej burzy LSE a austrálska vláda zastavila plán Singapore Exchange kúpiť austrálsku ASX.

Obe burzy sa dohodli na fúzii v hodnote deviatich miliárd dolárov vlani vo februári. Akcionári oboch firiem spojenie schválili v júli a regulačné orgány v Spojených štátoch povolili spojenie s podmienkami v decembri.

NYSE Euronext vznikla v apríli 2007 spojením newyorskej burzy NYSE a európskeho prevádzkovateľa akciových trhov Euronext. NYSE Euronext popri akciovej burze v New Yorku prevádzkuje trhy v Amsterdame, Bruseli, Lisabone a Paríži. Deutsche Börse prevádzkuje frankfurtskú akciovú burzu a derivátovú burzu Eurex.

Súčasný systém monitorovania fúzií Európskou komisiou (EK), ktorá sa tak snaží zabrániť veľkým podnikom získať dominantné postavenie na trhu, funguje od roku 1990. Od tej doby sa EK ku koncu minulého roku zaoberala 4857 prípadmi (vlani ich bolo 309). Doteraz Európska komisia zablokovala 21 fúzií, pričom ale niektoré tieto jej rozhodnutie následne zrušil Európsky súdny dvor. Naposledy vlani v januári zablokovala komisia fúziu gréckych leteckých spoločností Aegean Airlines a Olympic Air.

Ilustračné foto na titulke - SITA /AP