Európska komisia varovala najvplyvnejšie sociálne siete kvôli šíreniu dezinformácií a proruskej propagandy pred sobotňajšími voľbami na Slovensku. S odvolaním sa na svoje zdroje to napísal bruselský web Politico. Medzi európskymi a slovenskými úradmi podľa zvyčajne dobre informovaného webu v poslednom čase rastú obavy, že slovenskí užívatelia internetu vrátane stúpencov expremiéra Roberta Fica, ktorého prieskumy favorizujú, šíria dezinformačnú prokremeľskú ideológiu.

Predstavitelia exekutívy Európskej únie sa podľa webu v posledných týždňoch zišli v Bratislave so zástupcami firiem ako Alphabet, Meta či TikTok, aby ich presvedčili o potrebe čo najaktívnejšie postupovať proti dezinformáciám. Pozvaní boli aj ľudia z vedenia spoločnosti X Elona Muska, ktorí však schôdzku odmietli. Muskova firma na jar zrušila svoju účasť na dobrovoľnom kódexe boja proti dezinformáciám, ktorý za komisiu zastrešuje česká podpredsedníčka Věra Jourová.

Vlani schválený akt o digitálnych službách (DSA) zaväzuje veľké digitálne platformy pôsobiace v EÚ, aby aktívne vyhľadávali dezinformácie a propagandu. Mali by ich prepájať s overenými faktami a spolupracovať s ľuďmi, ktorí sa ich overovaniu venujú. Ak by týmto požiadavkám firmy nevyhoveli, hrozia im pokuty až do výšky šiestich percent ročného celosvetového obratu.

Zúčastnené firmy v Bratislave popisovali, aké opatrenia proti dezinformáciám na Slovensku podnikajú, uviedlo Politico. Zástupcovia sociálnych sietí podľa webu hodnotili stretnutia ako konštruktívne.
Niektoré slovenské strany vrátane Ficovho Smeru-SD sa stavajú proti ďalšej podpore Ukrajiny. Časť užívateľov internetu na Slovensku podľa augustového prieskumu zdieľa Kremľom šírenú propagandu o nacistoch v ukrajinskom vedení či vymyslené správy o Ukrajincoch vzdávajúcich sa ruskej armáde. Meta vlani po tlaku amerických kongresmanov zrušila facebookový profil podpredsedu Smeru-SD Ľuboša Blahu, ktorý podľa firmy šíril nenávistné prejavy.

Súčasné slovenské voľby vzhľadom na vyhrotenú atmosféru a množstvo dezinformácií budú podľa bruselského webu testom účinnosti nových európskych pravidiel. Eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton Politicu povedal, že ochrana regulárnosti volieb je jedným z hlavných cieľov DSA. Komisia podľa neho vyhodnotí, či sú pravidlá dostatočné alebo či potrebujú upraviť.

Ďalšie dôležité správy

Elektronické hlasovanie by voľby predražilo, no nebol by to jediný problém
Neprehliadnite

Elektronické hlasovanie by voľby predražilo, no nebol by to jediný problém