Únia chce prinútiť čínske spoločnosti, aby výmenou za dotácie odovzdávali technológie európskym podnikom. Opatrenie sa má týkať iba dotácií na vývoj batérií, no časom by sa mohlo rozšíriť na ďalšie oblasti. V menšom rozsahu to pripomína model Pekingu. Vláda tlačí na zahraničné spoločnosti, aby zdieľali duševné vlastníctvo s čínskymi partnermi výmenou za prístup na jej trh.
Brusel v decembri vyhlási výzvu na podávanie prihlášok do výberového konania na granty vo výške jednej miliardy eur na vývoj batérií. Súčasťou budú pravdepodobne nové kritériá pre čínske firmy, aby mali závody v EÚ a zdieľali technologické know-how s miestnymi partnermi. Podľa úradníkov sa ale podmienky môžu pred začiatkom výberového konania zmeniť. Na druhej strane by išlo o pilotný projekt, ktorý by predchádzal rozšíreniu modelu aj na ďalšie odvetvia.
Batérie sú zásadné pre rozvoj trhu s elektromobilmi. Tvoria viac než tretinu nákladov na výrobu. Od konca októbra platia v EÚ vyrovnávacie clá až do výšky 35,3 percenta na dovoz batériových elektromobilov z Číny, ktoré sa pripočítavajú k štandardnému desaťpercentnému dovoznému clu. Podľa Európskej komisie Peking umelo znižuje náklady na výrobu neférovými subvenciami, ktoré poskytujú čínskym producentom neprimeranú výhodu.