Podľa v stredu zverejneného hodnotenia Slovensko zaostáva v oblastiach kľúčových pre život občanov, ako je dlhodobá nezamestnanosť, zhoršujúce sa výsledky žiakov v školstve, zaostávanie v počte rokov života v zdraví v zdravotníctve, ale aj vo fungovaní samotného štátneho aparátu, verejného obstarávania a súdnictva.

Verejná správa je podľa hodnotenia pod prílišným politickým vplyvom. „Politický vplyv a decentralizované procesy najímania majú negatívny vplyv na transparentnosť a kvalitu,“ píše sa v správe. „Výber a nominácie predsedov a podpredsedov regulačných úradov ovplyvňujú aj politické záujmy, ktoré môžu vplývať na kvalitu regulačného prostredia,“ vyjadruje sa diplomaticky Brusel.

Problémom pritom nie je ani tak chýbajúca, či nevhodná legislatíva, ale jej nedostatočná implementácia. Napríklad v oblasti súdnictva a korupcie. Priemerná dĺžka súdnych sporov dosahuje viac ako rok a pol a vnímanie korupcie je u nás po Rumunsku najvýraznejšie v celej európskej dvadsaťosmičke. Vo verejnom obstarávaní sa až takmer tretina súťaží realizuje len s jedným uchádzačom.

Kvalitnému fungovaniu polície prekáža napríklad podriadenosť policajnej inšpekcie ministrovi vnútra, ktorý riadi aj samotných policajtov. Prokuratúra zasa priveľa prípadov rieši netransparentne takzvanými dohodami o vine a treste.

Komisia tiež kritizuje pomalé čerpanie eurofondov určených na obdobie rokov 2014 - 2020. Napriek tomu, že sa už blíži polovica tohto programového obdobia, krajina má na rôzne projekty nakontrahovanú len zhruba pätinu z celkového balíka 15,3 miliardy eur. Komisia bude preto v spolupráci so slovenskými ministerstvami bližšie monitorovať príslušné operačné programy, u ktorých je kontrahovanie a čerpanie zdrojov najpomalšie.

Naopak pozitívne Brusel hodnotí miestny projekt „hodnota za peniaze“, ktorý má ambíciu analytickými výstupmi napomáhať politikom priorizovať výdavky na opatrenia, ktoré prinášajú najviac výsledkov za jedno minuté euro.

Takto identifikované úspory za takmer 200 miliónov by už podľa tohtoročného rozpočtu mohli pomôcť zlepšiť výsledky miestneho zdravotníctva. Napriek znižovaniu počtu nemocničných lôžok je ich obsadenosť stále pod priemerom EÚ. Kým v únii sa nemocničné postele využívajú na 74 percent, na Slovensku je to len 67 percent.

Čo hovorí Európska komisia o Slovensku

  • Rast ekonomiky dosahuje jednu z najvyšších úrovní v EÚ a má pokračovať
  • Verejné financie obsahujú dlhodobé riziká, najma v penziách a zdravotníctve
  • Byrokracia a časté zmeny legislatívy sú bariérami v podnikaní
  • Korupcia ostáva hlavnou výzvou pre verejnú správu

Európska komisia vydáva podrobné správy o krajinách každoročne v rámci takzvaného Európskeho semestra. V nich hodnotí makroekonomický vývoj, hospodársku i vnútornú politiku z hľadiska európskych potrieb konkurencieschopnosti, udržateľnosti verejných financií a zosúladenia medzi krajinami starého kontinentu. Členské štáty by mali na toto hodnotenie reagovať konkrétnymi opatreniami vo svojom programe reforiem, ktorý zverejňujú vždy v apríli.

Komisia je jednou z troch hlavných inštitúcií Európskej únie. Jej funkciou je strážiť napĺňanie európskych zmlúv o hospodárskej spolupráci, integrácii a spoločnom trhu.