„V boji proti korupcii nebol dosiahnutý žiaden pokrok,“ píše Európska komisia v stredu zverejnenej hodnotiacej správe o Slovensku. Tak hodnotí plnenie jedného z troch odporúčaní, ktoré dal Brusel Slovensku vlani.

Posilnenie boja proti korupcii komisia i jednotlivé členské krajiny (Rada EÚ) Slovensku odporúčali vlani v máji. SR mala podľa Únie „zvýšiť konkurenciu a transparentnosť vo verejnom obstarávaní a posilniť boj proti korupcii dôraznejším presadzovaním platných právnych predpisov“ ako aj „zlepšiť účinnosť justičného systému vrátane skrátenia konaní v občianskych a obchodných veciach.“

Brusel Slovensku: V boji proti korupcii ste nedosiahli žiaden pokrok

V ktorých oblastiach Slováci vnímajú korupciu najviac Zdroj: Európska komisia

Brusel to Slovensku odporúčal najmä ako nástroj na zlepšenie podnikateľského prostredia. „Korupcia, zložité administratívne procedúry, rýchlo sa meniace regulácie a nízka kvalita regulačných inštitúcií vplývajú na podnikateľské prostredie. Obavy o neefektivitu súdneho systému tiež brzdia investície,“ píšu v správe analytici komisie.

Vo vnímaní korupcie patrí Slovensko v Európskej únie medzi najmenej úspešné členské krajiny. Nižšie v hodnotení medzinárodnej neziskovej organizácie Transparency International sa nachádza len päť členských krajín: Bulharsko, Maďarsko, Rumunsko, Grécko a Chorvátsko.

Podľa rebríčka Svetového ekonomického fóra je Slovensko až na 117. mieste zo 137 krajín v „odkláňaní verejných zdrojov.“

Stíhanie za trestné činy spojené s korupciou je čoraz nečastejšie, pripomína Európska komisia. Počet vyšetrovaní prípadov úplatkárstva poklesol zo 163 v roku 2015 na 109 v roku 2016. Ľudské kapacity úradu špeciálnej prokuratúry boli vlani znížené. Hodnotenie krajiny tiež kritizuje policajnú inšpekciu, ktorá je pod priamou kontrolou ministra vnútra.

Posilnené možnosti nahlasovania korupcie prijaté v minulosti zasa podľa Bruselu neukazujú očakávané výsledky. Medzi dôvody, prečo sa ľudia stránia nahlasovať korupčné správanie, prieskumy uvádzajú dôkaznú zložitosť (41 percent opýtaných), nedostatočnú ochranu oznamovateľov (31 percent) ako aj vnímanie, že jej nahlásenie k potrestaniu vinníkov nepovedie (32 percent).

Môže to byť spôsobené tým, že vnímanie nezávislosti súdnictva je na Slovensku najnižšie zo všetkých krajín EÚ (graf nižšie). Zároveň sú však snahy o boj s korupciou vo verejnej sfére obmedzené okrem iného aj „zjavne chýbajúcou politickou vôľou“, kritizuje Slovensko Brusel.

Brusel Slovensku: V boji proti korupcii ste nedosiahli žiaden pokrok

Slovensko je vo vnímaní nezávislosti súdov na poslednom mieste Zdroj: Európska komisia

Európska komisia vydáva podrobné správy o krajinách každoročne v rámci takzvaného Európskeho semestra. V nich hodnotí makroekonomický vývoj, hospodársku i vnútornú politiku z hľadiska európskych potrieb konkurencieschopnosti, udržateľnosti verejných financií a zosúladenia medzi krajinami starého kontinentu.

Členské krajiny by mali na toto hodnotenie reagovať konkrétnymi opatreniami vo svojom programe reforiem, ktorý zverejňujú vždy v apríli.