Z obavy pred možnosťou zredukovania druhého piliera v Poľsku našla Európska únia po dlhom čase spoločnú reč s krajinami, ktoré zreformovali povinný penzijný systém. Pre potreby úsporných opatrení bude ich deficity a dlh posudzovať miernejšie než u ostatných krajín.

Zástupca poľského ministra financií Ludwik Kotecki po rokovaniach s európskou komisiou uviedol, že nové pravidlá sa po vypracovaní zavedú priamo do paktu stability a rastu, nezmenia však spôsob vykazovania dát Eurostatu.

Poľsko na zmenu posudzovania tlačilo najviac, keďže mu hrozili úsporné opatrenia na zamedzenie dlhu, ktorý sa začal približovať 60 percentám HDP. To prinášalo zdražovanie poľských štátnych dlhopisov, keďže investori sa začali obávať o stabilitu krajiny. Riziková prirážka poľských bondov sa po oznámení zmeny pravidiel zredukovala na menej ako tri percentné body oproti nemeckým bundom, čo je najnižšia hodnota za vyše pol roka.

Úprava pravidiel by mohla pomôcť i Slovensku, ktoré presúva do druhého piliera takmer jedno percento HDP ročne, zhruba toľko potom musí dopĺňať do Sociálnej poisťovne na vyplácanie dôchodkov. Ministerstvo financií sa k dopadu zmien zatiaľ nestihlo vyjadriť. Na rozdiel od Poľska sa ale Slovensko zatiaľ neblíži kritickej hranici štátneho dlhu, čo by vyžadovalo zásadné opatrenia.

Dohromady sa v skupine krajín s druhým dôchodkovým pilierom nachádza deväť členov únie väčšinou z východnej Európy. Európsku komisiu motivoval k dohode aj prípad Maďarska, ktorého zmena zákona o druhom pilieri reformu de facto ruší. Maďarský parlament v pondelok schválil zákon, ktorý umožní vláde prevziať kontrolu nad majetkom v súkromných dôchodkových fondoch. Zákon podporilo 250 poslancov, 58 bolo proti a 43 sa zdržalo. Premiér Viktor Orbán odôvodňuje odstránenie druhého piliera práve neúmerným dlhom, ktorý penzijná reforma priniesla.

„Dohodu o zohľadňovaní dlhu spôsobeného reformou sme spravili práve preto, aby sme explicitne uistili členské krajiny, že v tomto prípade vieme byť flexibilní,“ vysvetlil komisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn.

O uznávanie deficitu spôsobeného druhým pilierom sa Slovensko aj ďalšie členské krajiny snažili niekoľko rokov. Doposiaľ však EÚ dávala len dočasné výnimky pri rozbehu druhého piliera, odteraz by sa mali miernejšie pravidlá vzťahovať na druhý pilier bez ohľadu na čas vzniku. Presný spôsob vyhodnocovania bude známy na budúci rok a miernejší prístup by mohol k zavedeniu kapitalizačného systému motivovať i ďalšie krajiny.

Maďarskú vládu ale možnosti dohody neobmäkčili. Na poslednú chvíľu síce pozmenila plánované úpravy v druhom pilieri, no nie zásadne. Druhý pilier tak má skončiť a úspory občanov prejdú do rúk štátu. Kto sa rozhodne ostať v druhom pilieri, príde o nárok na štátny dôchodok a teda približne tri štvrtiny penzie. Zmeny akurát posunuli konečný dátum rozhodnutia o presune do prvého piliera o mesiac, až na koniec februára 2011. Tí, ktorí ostanú v druhom pilieri, si doň budú prispievať desiatimi a nie ôsmimi percentami ako doposiaľ. Naďalej ale budú platiť odvody do prvého piliera.

Na osobných účtoch v štátnom poistení im ostane aspoň zaznamenaná štruktúra investícií, pre prípad, že by sa v budúcnosti mohli vrátiť do druhého piliera. A budú si môcť bez zdanenia vybrať aspoň dosiahnutý výnos.

Opozičná Socialistická strana sľúbila, že sporiteľom vráti nárok na penzie – ak na to v budúcnosti dostane šancu. Vládny plán ale skôr naznačuje, že to nebude možné – desať miliárd eur úspor sa chystá využiť na zníženie deficitu a dlhu krajiny v najbližších dvoch rokoch. Asociácia penzijných fondov pripravuje sťažnosť na ústavný súd a Európsku komisiu pre porušovanie ľudskej dôstojnosti a európskych pravidiel.

Ilustračné foto na titulke - Miro Nôta