Niektoré európske štáty údajne neposlali Ukrajine toľko zbraní, koľko by mohli. Brusel v reakcii na tieto tvrdenia vykonáva audit. Vojenská a finančná pomoc napadnutej krajine sa v posledných mesiacoch zmenšila, čo obmedzilo schopnosť Kyjeva brániť sa proti ruským útokom, informuje Financial Times.
To vyvolalo obavy, že ochota pomôcť Ukrajine zo strany západných krajín po takmer dvoch rokoch vojny klesá. Audit prichádza v čase, keď sa Brusel a Washington snažia nájsť politický konsenzus, ktorý by im umožnil odobriť nové balíčky finančnej pomoci Kyjevu v celkovej hodnote približne 110 miliárd dolárov. Európska služba pre vonkajšiu činnosť (EEAS) chce so svojimi zisteniami oboznámiť vedúcich predstaviteľov EÚ ešte pred samitom, ktorý sa uskutoční 1. februára.
Rozhodnutie vykonať audit prichádza po minulotýždňovej požiadavke nemeckého kancelára Olafa Scholza, aby sa vojenské dodávky členov Únie na Ukrajinu spočítali a porovnali. „Dodávky zbraní Ukrajine, ktoré doteraz plánovala väčšina členských štátov EÚ, sú príliš malé,“ argumentoval. „Potrebujeme mať prehľad o tom, akým konkrétnym príspevkom naši európski partneri tento rok podporia Ukrajinu,“ povedal O. Scholz.
Podľa prieskumu uskutočneného Kielským inštitútom pre svetovú ekonomiku Nemecko sľúbilo z hľadiska hodnoty najviac. Jeho záväzky k 31. októbru minulého roka predstavovali viac ako 17 miliárd eur, čo je približne päťnásobok toho, čo Kyjevu poskytlo Dánsko, ďalší najväčší prispievateľ. Plány Francúzska a Talianska sú v tomto smere ešte oveľa skromnejšie.
Niektoré krajiny EÚ, najmä na východe bloku, presadzujú rozšírenie Európskeho mierového nástroja (EPF), spoločného fondu, ktorý čiastočne financuje dodávky zbraní na Ukrajinu. Fond nedisponoval väčším objemom peňazí od júna 2023. Odvtedy sa 27 členských štátov bloku nedokázalo dohodnúť na tom, aby vyčlenilo päť miliárd eur ročne pre Ukrajinu.