Krajiny EÚ sa zrejme budú môcť vykúpiť z povinnosti prijať žiadateľov o azyl z iného členského štátu európskej 28. Ide o súčasť návrhu na úpravu takzvaného dublinského systému, ktorý by v stredu mala členským krajinám navrhnúť Európska komisia.
Brusel chce podľa informácií denníka The Financial Times zaviesť pokutu vo výške 250-tisíc eur na jedného neprijatého utečenca, ktorého členský štát odmietne prijať. Ide v zásade o akúsi formu pokutu alebo trestu, odvoláva sa denník na úradníkov, ktorí sú oboznámení s plánom.
Pokuta pre Slovensko by bol v stovkách miliónov eur
Ak by bola pokuta možná už napríklad vlani v septembri, keď ministri vnútra napriek nesúhlasu Maďarska, Česka, Slovenska a Rumunska rozhodli o povinnom prerozdelení 160-tisíc utečencov (v realite sa prerozdelilo len jedno percento imigrantov), tak by Slovensko s vtedy stanovenou kvótou 902 utečencov vyšlo odškodné na 225,5 milióna eur. Prerozdeliť sa majú utečenci, ktorí čakajú na ortieľ v Taliansku a Grécku.
Európska komisia v stredu veľmi pravdepodobne príde s návrhom na reformu súčasných pravidiel, podľa ktorých sa v EÚ určuje, aká krajina rieši žiadosti o azyl. Súčasné riešenie nefunguje efektívne - za žiadosti o azyl je vždy zodpovedný štát, na územie ktorého sa utečenec prvýkrát dostal, čo v migračnej kríze zjavne neosvedčilo a vyvolalo chaos v krajinách pri Stredozemnom mori. Napríklad Grécko v minulých mesiacoch svoju úlohu zvládalo len s veľkými ťažkosťami.
Kvóty začnú platiť pri nadmernom zaťažení
Európska komisia pred mesiacom predstavila dve predbežné varianty úpravy systému. V stredu sa zrejme prikloní k miernejšej z nich, teda k zachovaniu pravidla o prvej krajine vstupu, ale s doplnením o mechanizmus distribúcie žiadateľov o azyl v prípade krízy, teda v prípade neúmerne vysokého počtu žiadateľov prichádzajúcich do jednej členskej krajiny. Kvóty by podľa preferovaného návrhu mali začať platiť v momente, keby počet žiadateľov o azyl v nejakom štáte EÚ prekročil o 150 percent mieru, ktorá bude stanovená ako spravodlivý podiel každej krajiny.
Druhá možnosť, s ktorou Brusel spočíval, spočíva v tom, že by si krajiny EÚ mali automaticky prerozdeľovať úplne všetkých žiadateľov o azyl, ktorí by prišli na ich územie.
Zdroje oboznámené so zámerom Bruselu uvádzajú, že každá krajina by mala poznať svoju kvótu - percentuálny podiel z celkového počtu žiadateľov o azyl v únii, ktorý má byť schopná bez problémov zvládnuť.
Ak komisia v stredu návrh predloží, neznamená to, že nové pravidlá začínajú platiť. O veci budú rozhodovať ešte členské krajiny a europarlament. Slovensko, Maďarsko a Česko dávali už pred mesiacom jednoznačne najavo, že návrhy na záväzné kvóty dôrazne odmietajú. Podobný postoj majú aj ďalšie krajiny. Prípadná zmena tak podľa nich nepripadá do úvahy skôr ako v roku 2018 či 2019.
Medzi ďalšími zmenami by mala byť nová aj povinnosť členského štátu preverovať prípustnosť podanej žiadosti o azyl. Tie by – pokiaľ to bude možné – mali byť vybavované v zrýchlenej procedúre.
Koľko majú štáty prijať utečencov podľa stanovených kvót
- Belgicko – 3 812 (zatiaľ prijatých 14)
- Bulharsko – 1 302
- Chorvátsko – 968
- Cyprus – 320
- Česká republika – 2 691
- Dánsko – 0
- Estónsko – 329
- Fínsko – 2 098 (zatiaľ prijatých 140 utečencov)
- Francúzsko – 19 757 (zatiaľ prijatých 129 utečencov)
- Holandsko – 5 947 (zatiaľ prijatých 50 utečencov)
- Írsko – 600 (zatiaľ prijatých 10 utečencov)
- Litva – 671 (zatiaľ prijatí štyria utečenci)
- Lotyšsko – 481
- Luxembursko – 557 (zatiaľ prijatých 30 imigrantov)
- Maďarsko – 1 294
- Malta – 131
- Nemecko – 27 536 (zatiaľ prijatých 21 imigrantov)
- Poľsko – 6 182
- Portugalsko – 2 951 (zatiaľ prijatých 26 utečencov)
- Rakúsko – 1 953
- Rumunsko – 4 180
- Slovensko – 902
- Slovinsko – 567
- Španielsko – 9 323 (zatiaľ prijatých 18)
- Švédsko – 3 766 (zatiaľ prijatých 39)
- Veľká Británia – 0