Ministri poľnohospodárstva a rybolovu Európskej únie sa dnes po dvojdňovom maratóne rokovaní dohodli na obmedzení doby, ktorú na mori môžu tráviť rybárske lode. Krok, ktorý má chrániť zásoby rýb pred ďalšou devastáciou, rozhorčil rybárov aj ekológov.
Ministri nakoniec odmietli navrhovaný úplný zákaz lovu tresky v Írskom mori a v úžine medzi Dánskom a Švédskom, kde nakoniec znížili kvóty pre rybárov o 25 až 30 percent. Prešiel aôe úplný zákaz lovu tresky v roku 2012 na morskom území, ktoré sa nachádza na západ od Škótska. Škótski rybári ale tento výpadok budú môcť nahradiť lovom tresky jednoškvrnnej, kde EÚ zvýšila kvóty o 200 percent v porovnaní s týmto rokom.
"Podarilo sa nám dosiahnuť rovnováhu medzi požiadavkami rybárskeho priemyslu a ochranou rybie populácie," pochvaľoval si dohodu poľský minister poľnohospodárstva Tadeusz Nalejwak.
Optimistické slová politikov sú v ostrom kontraste s vyhláseniami ekologických aktivistov. Podľa organizácie Oceana sú schválené kvóty o 20 percent vyššie ako kvóty, ktoré odporúčala Európska komisia. Obdobie nadmerného rybolovu tak zďaleka neskončilo.
"Takýto krátkodobý prístup poškodí nielen rybie populácie, ale tiež zníži ziskovosť celého sektora a životaschopnosť rybárskych komunít," uviedol šéf organizácie Xavier Pastor. Samotným rybárom vadí predovšetkým obmedzenia doby, ktorú môžu stráviť na mori. V prípade Britov to bude 90 dní ročne namiesto súčasných 105 dní. "Toto je pre našu rybársku flotilu veľmi citeľný zásah. Teraz budeme musieť tvrdo bojovať o udržanie vlastnej životaschopnosti," povedal šéf škótskej rybárskej federácie Bertie Armstrong.
Ilustračné foto na titulke - SITA / AP