Každý pokus o obnovenie prevádzky jadrového bloku v Jaslovských Bohunicich by podľa Európskej komisie znamenal porušenie pravidiel Európskej únie.

"Bude to vážne porušenie základného pravidla Európskej únie a Európska komisia na to bude reagovať," povedal hovorca eurokomisie. Slovensko sa k odstaveniu oboch blokov atómového reaktora zaviazalo v prístupovej zmluve do Európskej únie.

Ako upozornil slovenský eurokomisár pre vzdelávanie Ján Figeľ, ktorý bol hlavným vyjednávačom Slovenska pri rokovaniach o vstupe do EÚ, žiadna výnimka ohľadom jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice nemohla byť súčasťou prístupovej zmluvy. "Taká klauzula tam nie je a nebola by akceptovateľná," povedal na pondelkovom stretnutí s novinármi J. Figeľ.

Opätovné spustenie elektrárne Jaslovské Bohunice 154665>schválila vláda cez víkend. Chce takto zabezpečiť dostatok elektrickej energie v čase, keď na Slovensko neprúdi žiadne plyn z Ruska. Plyn sa pritom používa na výrobu elektriny namiesto atómovej elektrárne, ktorú Slovensko odstavilo iba pred niekoľkými dňami.

J. Figeľ vníma opätovné spustenie reaktora negatívne. Slovensko podľa neho týmto rozhodnutím prvýkrát poruší prístupovú zmluvu, ktorú podpísalo s úniou. Obáva sa preto, že Slovensko môže stratiť dôveru.

"Nie sila dominuje vzťahom, ale právo," dodal slovenský eurokomisár s tým, že ak chceme vyžadovať dodržiavanie dohôd od štátov východnej Európy, musíme im ísť príkladom. O sankciách, ktoré Slovensko môže dostať za porušenie záväzku o Bohuniciach, je podľa neho predčasné hovoriť.

Prevádzka druhého jadrového bloku V1 Jaslovské Bohunice ešte nemusí byť obnovená. Ako uviedol po rokovaní krízového štábu premiér Robert Fico, všetko bude závisieť od toho, aké výsledky prinesú dnešné rokovania ministrov energetiky Európskej únie. "Ak nebudeme vidieť realistický posun v obnovení dodávok plynu, minister hospodárstva dá dnes pokyn na znovunaštartovanie druhého bloku V1," povedal premiér.

Podľa neho znovunaštartovanie druhého bloku V1, ktoré zabezpečuje Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, by nemalo trvať dlhšie ako tri, štyri dni.

O prípadnom spustení druhého bloku jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach by sa malo rozhodnúť v najbližších hodinách. „Zatiaľ je platné rozhodnutie vlády, po mojom príchode domov skontrolujem situáciu, budem hovoriť s premiérom a potom sa rozhodnem ďalej,“ povedal po rokovaní rady ministrov európskych krajín pre energetiku minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek.

Ministri na tomto rokovaní podľa Jahnátka vyjadrili Slovensku solidaritu a nespomínali sa žiadne možné sankcie voči Slovensku. „Čo sa týka diskusie v rade ministrov, v podstate ani jeden z diskutujúcich, okrem Rakúska, sa nepostavil priamo proti Bohuniciam. Rakúsko upozornilo, že si musí byť Slovensko vedomé toho, že porušuje prístupovú zmluvu,“ dodal Jahnátek.

Minister je však naďalej presvedčený, že Bohunice spustiť treba. „Ja si myslím, že Bohunice treba spustiť na určitú dobu, kým sa nám nestabilizuje systém. Už pred haváriou v Novákoch bol totiž kolaps prenosového systému veľmi pravdepodobný,“ konštatoval šéf rezortu hospodárstva, ktorý sériu pondelňajších rokovaní v Bruseli ukončí stretnutím ministrov pre energetiku krajín Európskej únie so zástupcami Ruska a Ukrajiny, ktorí budú prezentovať svoje názory na plynovú krízu.

Foto na titulke - Milan Illík