Európsky hospodársky a sociálny výbor (EHSV) odporúča hlavným inštitúciám Únie, aby ráznejšie konali v prospech európskeho priemyslu, uviedol v Bruseli sekretár Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Martin Hošták. Zúčastnil sa zasadnutia jednej zo sekcií EHSV, ktorý je poradným orgánom Únie a poskytuje odborné poradenstvo komisii, Rade EÚ a Európskemu parlamentu k navrhovanej legislatíve. Upozornil, že ak na jednej strane je Európa v klimatickej oblasti lídrom, na strane druhej tento prístup dusí priemysel a ekonomiku. Preto Únia výrazne zaostáva za konkurentmi, najmä za Spojenými štátmi a Čínou.

Súčasná Európska komisia sa od svojho nástupu do funkcie koncom vlaňajška snaží raziť politiku vyváženosti - ochrany európskej konkurencieschopnosti a zároveň dodržiavania environmentálnych cieľov. RÚZ upozornila, že je treba konať a komisia svoje plány musí pretaviť do konkrétnych politík, ktoré povedú k zvýšeniu európskej konkurencieschopnosti.

Hošťák tvrdí, že podľa štatistík za roky 2019 až 2021 celkový objem investícií v EÚ poklesol o sedem percent, kým v Spojených štátoch stúpol o približne desať percent a v Číne takmer o 15, čo je obrovský nepomer medzi politikou a podnikateľským prostredím oboch krajín. Nespochybňuje, že ochrana životného prostredia musí byť na prvom mieste záujmu, ale cesty a spôsoby ako sa k tomu spoločenstvo dopracováva zabíjajú priemysel a neriešia environmentálne otázky, čo je problém EÚ, na ktorý poukazuje aj EHSV. Verí, že hlas priemyslu zaznie vo výraznejšej miere, a že odporúčania sa pretavia do konkrétnych politík.

Ďalšie dôležité správy

USA EU flag flags
Neprehliadnite

Americké firmy po Trumpovom návrate očakávajú zhoršenie ekonomických vzťahov s Európou