Európska únia musí „motivovať" Ukrajincov v Poľsku, ktorí utiekli pred vojnou vo svojej krajine, aby sa presunuli aj do ďalších krajín bloku.
Vyhlásila to v pondelok komisárka EÚ pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová, ktorú cituje tlačová agentúra AFP.
Poľsko, najväčšia zo štyroch členských krajín EÚ, ktoré hraničia s Ukrajinou, prijalo už 2,3 milióna ľudí utekajúcich pred týmto konfliktom. Ide o 60 percent z celkovo 3,8 milióna Ukrajincov, ktorí opustili svoju vlasť po spustení ruskej invázie, tvrdí Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).
Motivácia utečencov
Je „dôležité motivovať utečencov, aby opustili Poľsko a snažili sa ísť aj do iných členských štátov (EÚ), pretože inak situácia nebude udržateľná", uviedla Johanssonová.
Komisárka to vyhlásila pred stretnutím s ministrami vnútra členských štátov EÚ, s ktorými hľadala spôsob, ako posilniť reakciu a lepšie si rozdeliť zodpovednosť za milióny vojnových utečencov prúdiacich z Ukrajiny.
Európska únia 4. marca aktivovala dosiaľ nepoužitú smernicu o dočasnej ochrane, ktorá Ukrajincom umožňuje žiť, pracovať, študovať a mať prístup k sociálnym dávkam v ktoromkoľvek z 27 členských štátov EÚ.
Žiadne kvóty
Johanssonová ďalej uviedla, že Brusel „nepracuje na žiadnych kvótach ani na žiadnom rozdelení migrantov" medzi krajiny EÚ. Dodala, že zatiaľ čo je na Úniu vyvíjaný „veľký tlak" - najmä na Poľsko a Česko -, tempo prílevu utečencov sa postupne spomaľuje.
„Je to približne 50-tisíc (osôb) za deň. Na vrchole (migračnej vlny) to bolo viac než 200.000," skonštatovala.
Vlna vojnových utečencov z Ukrajiny je najväčšou, akú Európa zažila od ukončenia druhej svetovej vojny. Európska komisia navrhla uvoľniť pre najviac vyťažené krajiny Únie 17 miliárd eur.
Švédska pomoc
Švédska premiérka Magdalena Anderssonová povedala, že jej krajina bude pomáhať utečencom utekajúcim pred vojnou na Ukrajine, no neprijme ich v takým dielom, ako počas utečeneckej krízy v roku 2015.
Anderssonová pripomenula, že Švédsko v roku 2015 prijalo približne 12 percent všetkých utečencov prichádzajúcich do EÚ, hoci jej krajina má len dve percentá obyvateľov Únie.
„Nemôžeme sa vrátiť k takémuto riešeniu. No svojou časťou samozrejme prispejeme," povedala v pondelok v Berlíne po stretnutí s nemeckým spolkovým kancelárom Olafom Scholzom.
Ukrajinu od začiatku ruskej invázie 24. marca opustilo viac ako 3,8 milióna ľudí, vyplýva z údajov OSN.