Európska komisia dnes navrhla rozsiahlu reformu pravidiel pre fungovanie ratingových agentúr v Európskej únii. Požaduje od nich väčšiu transparentnosť a chce medzi nimi vidieť výraznejšiu súťaž. Podľa komisára je tiež nevyhnutné znížiť závislosť ekonomiky od ich hodnotenia. Vlastnú agentúru ale Brusel vytvárať nechce.
Práve ratingovým agentúram niektorí politici pripisujú podiel na vzniku finančnej krízy, ktorá následne vyvolala hospodársku krízu. Na adresu sektora zaznela od politikov opakovanie kritika aj pre nedávne rozhodnutia o znížení hodnotenia niektorých európskych štátov.
Dnešný návrh nie je prvým, ktorý Brusel od finančnej krízy pripravil. Podľa rôznych komentárov pracoval zatiaľ s najkontroverznejšími myšlienkami na posilnenie regulácie a zmenu prostredia, v ktorom agentúry fungujú. Lenže výsledná podoba je o poznanie miernejšia. M. Barnierovi sa totiž nepodarilo presvedčiť kolegov napríklad o tom, aby schválili požiadavku, aby agentúry v určitých prípadoch dočasne nemohli vydávať hodnotenia pre krajiny čerpajúce finančnú pomoc od partnerov. O tejto myšlienke, ktorú M. Barnier pred novinármi označil za možno až príliš inovatívnu, sa vraj ešte bude rokovať.
Prísnejšie pravidlá ale majú napríklad obmedziť agentúram možnosť konfliktu záujmov. Jedna osoba či spoločnosť tak nebude môcť paralelne vlastniť viac než päť percent v dvoch konkurenčných ratingových agentúrach. Agentúry tiež nebudú môcť hodnotiť akcionárov, ak tí držia viac než päť percent ich kapitálu. Spoločnosti, ktoré produkujú finančné produkty, by podľa komisie mali meniť ratingovú agentúru pravidelne tri roky.
Na to, aby pravidlá upravujúce pôsobenie agentúr v EÚ vstúpili do platnosti, je potrebný i súhlas členských krajín a Európskeho parlamentu, ktoré o tom budú teraz rokovať.
Európska komisia nakoniec do návrhov nezapracovala možnosť, aby únia vytvorila vlastnú ratingovú agentúru, hoci o tom uvažovala. Bolo by to ale vraj dosť nákladné. Komisia náklady odhadla na 300 až 500 miliónov eur. Navyše je tu otázka dôveryhodnosti, pretože agentúru by financovali štáty, ktoré by potom tiež hodnotila. M. Barnier však vznik európskej ratingovej agentúry do budúcna nevylúčil.
V sektore v mnohých ohľadoch teraz dominujú tri agentúry - Standard & Poor's, Moody's a Fitch. Prvá menovaná minulý týždeň opäť rozbúrila vody, keď omylom vydala vyhlásenie naznačujúce zníženie najvyššieho ratingu Francúzska. Neskôr sa síce ukázalo, že to bolo technickým pochybením, Paríž to však aj tak ostro kritizoval. Aj komisia vyhlásenie Standard & Poor's označila za vážne pochybenie a uviedla, že práve aj na takéto prípady budú jej návrhy pamätať.
Ak by agentúry zámerne porušili pravidlá alebo sa dopustili výrazných nedbalostí, potom by mali mať podľa návrhu investori možnosť pohnať ich na súd. „Ratingy majú priamy dopad na trhy,“ zdôraznil M. Barnier.
„Najlepším opatrením na zlepšenie ratingového trhu je minimalizovať role, ktoré hrajú vo finančných reguláciách. V tomto bode EÚ urobila zatiaľ príliš málo,“ uviedol vo vyhlásení výkonný riaditeľ ekonomického združenia Re-Define.
Ilustračné foto na titulke - Flickr.com