Európska únia (EÚ) očakáva, že Spojené štáty budú konštruktívne riešiť jej obavy vyplývajúce z amerického zákona o znižovaní inflácie. Táto výzva odznela v pondelok na treťom ministerskom stretnutí transatlantickej Rady pre obchod a technológie (TTC) v College Park v štáte Maryland.

Diskriminačné ustanovenia

Spojené štáty zastupovali šéf diplomacie Antony Blinken, ministerka obchodu Gina Raimondová, americká obchodná zástupkyňa Katherine Taiová a EÚ podpredsedovia EK Margrethe Vestagerová a Valdis Dombrovskis.

Únia zopakovala svoje silné obavy z diskriminačných ustanovení tohto zákona a rušivých dotácií, pričom očakáva, že USA budú konštruktívne riešiť jej obavy.

V oblasti digitálnej infraštruktúry EÚ a USA naznačili, že uľahčia projekty, ktoré posilnia odolnosť citlivých infraštruktúr, ako sú strategické pozemné a podmorské káble.

Spoločná medzinárodná norma

S cieľom urýchliť zavádzanie elektromobilov USA a EÚ pripravia spoločnú medzinárodnú normu o nabíjacích systémoch pre ťažké úžitkové vozidlá, ktorá sa má prijať do roku 2024. V roku 2023 chcú vypracovať odporúčania pre verejnú elektrickú infraštruktúru nabíjania elektromobilov.

Ruská agresia proti Ukrajine vyvinula tlak na globálne dodávateľské reťazce a preto EÚ a USA podpísali dve dohody: mechanizmus včasného varovania na spoločné riešenie a zmiernenie narušení dodávateľského reťazca polovodičov a záväzok vzájomnej transparentnosti dotácií na polovodiče.

Kľúčové výzvy klimatických zmien

Obe strany budú spolupracovať na združovaní digitálnych zdrojov s cieľom riešiť kľúčové výzvy v oblasti klimatických zmien a predpovede extrémneho počasia, zdravia alebo inteligentného poľnohospodárstva a sprístupnia ich partnerským krajinám.

Spolupráca v rámci TTC bola kľúčová pre rýchle a zosúladené zavedenie kontrol vývozu pokročilých technológií do Ruska. EÚ a USA sa dohodli na ďalšej spolupráci v tejto oblasti.

Preskúmajú tiež politické nástroje, ktoré by sa dali použiť na riešenie netrhových hospodárskych politík a praktík ako aj možnosti spoločného úsilia pri riešení hospodárskeho nátlaku.

Ďalšie dôležité správy

KK48 Washington - Na snímke šéf Americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell počas tlačovej konferencie vo Washingtone 15. júna 2022. Americká centrálna banka (Fed) sprísnila menovú politiku najagresívnejšie za 28 rokov, aby spomalila infláciu. Menový výbor (FOMC) zdvihol kľúčovú úrokovú sadzbu o 75 bázických bodov do pásma 1,50 % až 1,75 %, čo jej najprudšie zvýšenie od roku 1994, a signalizoval, že v priebehu tohto roka bude pokračovať v sprísňovaní menovej politiky. FOTO TASR/AP
Federal Res
Neprehliadnite

Powell dal povel a akciová decembrová megarely môže začať. Panika si dáva len pauzu