Nedostatok zemného plynu v dôsledku ruskej vojny proti Ukrajine spôsobil zmätok na energetických trhoch. Kontinuálny rast cien v prípade plynu teraz vystriedal prudký pokles, pričom už spadli pod úroveň sto eur za megawatthodinu. Od augustových maxím plyn stratil takmer 70 percent na svojej cene.

Predstavitelia Európskej komisie sa podľa The Telegraph obávajú, že nízke ceny na kontinente by mohli spôsobiť vysávanie energií na exportných trhoch. Euroblok vraj môže skončiť dotovaním lacnej elektriny pre Veľkú Britániu.

Jedným z riešení by bolo účtovať vyššie ceny na exportné trhy, ako je Británia, no predstavitelia sa obávajú, že by to mohlo byť v rozpore s dohodou o brexite. Ministri v celej EÚ a Spojenom kráľovstve sa snažia nájsť spôsob ako z toho vyjsť.

Návrh je na stole

Na stole je návrh obmedziť sumy, ktoré sa môžu účtovať za elektrinu z plynových generátorov. Štát by na oplátku pomohol zaplatiť náklady na pohonné hmoty. Tým by sa znížila nielen cena za výkon plynových elektrární, ale aj cena za výkon iných generátorov znížením zúčtovacej ceny na celom trhu.

Komisia však varuje, že neželaným dôsledkom by mohlo byť zvýšenie vývozu lacnej energie do krajín mimo EÚ. To by zvýšilo množstvo plynu spáleného v EÚ a v skutočnosti by to znamenalo, že blok by financoval lacnejšiu energiu v krajinách ako Spojené kráľovstvo a Švajčiarsko, uviedla eurokomisia.

„Účinnosť opatrenia, pokiaľ ide o zníženie cien elektriny a zabránenie ďalšej spotrebe plynu, vo veľkej miere závisí od toho, do akej miery je možné zabrániť zvýšeným tokom regulovanej elektriny do krajín mimo EÚ,“ píše sa v dokumentoch, ktoré mal The Telegraph k nahliadnutiu.

Zima sa blíži

Aby sa tomu zabránilo, komisia navrhuje buď rozšíriť systém na Spojené kráľovstvo, alebo uplatňovať cenový strop iba v EÚ. Varuje však, že mnohé z jej obchodných dohôd vrátane dohody o brexite „zakazujú vytváranie vyšších vývozných cien“.

Európski ministri sa opäť stretli, aby prediskutovali možnosti, ako sa pokúsiť vyriešiť cenovú krízu energií, keďže sa blíži zima. „Na čase záleží a musíme byť rýchli,“ povedal minister priemyslu Českej republiky Jozef Sikela. Česko je predsedníckou krajinou EÚ. „Hra sa neskončila a prichádza zima.“

Konzultantka spoločnosti Watt-Logic Kathryn Porter je presvedčená, že tento systém nebude nikdy implementovaný vzhľadom na riziká a komplikácie vrátane potreby zachovať zásoby plynu v EÚ. „Máme teplú zimu, takže dopyt je nižší, ako sa očakávalo,“ povedala s tým, že skutočný problém nastane v lete budúceho roka. „Odkiaľ bude plyn pochádzať do zásobovacích zariadení,“ pýta sa.

Ďalšie dôležité správy

Slovensko si chce v Bruseli vybojovať viac peňazí zo zdanenia elektriny
Neprehliadnite

Slovensko si chce v Bruseli vybojovať viac peňazí zo zdanenia elektriny