Európska únia chce presadiť daňovú reformu ešte predtým, než rotujúce predsedníctvo v Rade Európskej únie prevezme v druhej polovici roka 2024 Maďarsko.

Pre server Politico to uviedol v stredu anonymný bruselský zdroj, ktorý pripomenul, že Maďarsko už namietalo voči rozpočtovým zmenám Únie.

Technický termín pre dosiahnutie dohody je podľa tohto zdroja rok 2027, kedy sa končí súčasný rozpočtový cyklus EÚ (2021-2027). Európska komisia ale dúfa, že belgickému predsedníctvu sa podarí dosiahnuť nejaký politický kompromis v tejto otázke do polovice roku 2024 - ešte predtým, než Belgicko odovzdá predsedníctvo v EÚ Maďarsku.

Zdroj pripomenul, že Maďarsko nesúhlasilo s úpravou súčasného rozpočtu tak, aby Ukrajina mohla dostať balík pomoci vo výške 50 miliárd eur. Budapešť ostro vystupuje proti akejkoľvek jednotnej daňovej politike, v čom ale nie je úplne sama.

Viaceré členské štáty severnej a východnej Európy sa pritom nechcú vzdať svojich príjmov v prospech spoločnej kasy, píše Politico.

Belgický premiér Alexander De Croo v rozhovore pre tento server po prevzatí predsedníctva uviedol, že EÚ potrebuje viac príjmov. Únia čelí výzvam ako vojna na Ukrajine, energetická kríza a globálne otepľovanie. Tie si vyžadujú zdroje na riešenie, najmä ak obyvatelia členských štátov očakávajú, že tieto problémy vyrieši EÚ.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke predseda Smer-SD Robert Fico (uprostred) vystupuje s príhovorom po podpise koaličnej dohody medzi stranami SMER-SD, Hlas-SD a SNS v Bratislave v pondelok 16. októbra 2023. Zľava počúvajú predseda Hlas-SD Peter Pellegrini a predseda SNS Andrej Danko. Urobili tak v historickej budove Národnej rady (NR) SR na bratislavskom Župnom námestí. Poverenie na zostavenie vlády dostal po voľbách predseda víťaznej strany Smer-SD Robert Fico. Neformálne rokovania viedlo aj PS, ktoré chcelo vytvoriť š
Neprehliadnite

Slovensko čaká rok radosti z daňových priznaní a ďalšie tri témy z oblasti osobných financií