Aktualizované o vyjadrenia predsedu Európskej komisie José Manuela Barrosa

Európska komisia predstavila plán na oživenie ekonomiky Európskej únie vo výške 200 miliárd eur, čo je zhruba 1,5 percenta hrubého domáceho produktu členských krajín.

Podľa správy agentúry Reuters Európska komisia očakáva, že 170 miliárd eur (1,2 percenta HDP EÚ) zo záchranného balíka poskytnú členské štáty Európskej únie, zvyšných 30 miliárd eur (0,3 percenta HDP EÚ) zabezpečia zdroje Európskej Únie. Opatrenia majú zabrániť hrozbe dlhotrvajúcej recesie a podporiť tvorbu pracovných miest v Európe. Na podporu ekologických vozidiel sa má vyčleniť 5 miliárd eur.

Podstatou záchranného plánu je koordinácia stimulačných stratégií jednotlivých krajín. Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso povedal, že veľká časť balíčka opatrení sa zrealizuje na budúci rok, pričom niektoré opatrenia pretrvajú až do roku 2010. O záchrannom pláne budú členské štáty Európskej únie hlasovať na decembrovom summite. "Očakávam, že tento záchranný plán bude mať veľkú podporu," povedal podľa anglického portálu BBC.com predseda Európskej komisie.

Niektoré členské štáty, vrátane Nemecka, Francúzska a Veľkej Británie už ohlásili balíčky opatrení za niekoľko stoviek miliárd eur na oživenie svojich finančných trhov. Predseda Európskej komisie povedal, že zverejnené záchranné plány sú súčasťou ozdravného plánu Európskej komisie. J. M. Barroso zároveň podľa BBC upozornil, že neočakáva od každej krajiny, aby prispela plánovanou sumou 1,2 percenta hrubého domáceho produktu.

Európska komisia chce okrem toho dovoliť dočasné zvýšenie deficitu verejných financií v členských štátoch. Prípustná hranica 3 percentá hrubého domáceho produktu stanovená maastrichtskými kritériami sa tak môže krátkodobo prekročiť. Komisár pre hospodárske záležitosti Joaquin Almunia podľa portálu Handelsblatt.com povedal, že stanovenú hranicu možno prekročiť iba o niekoľko desatinných čísiel a nanajvýš na rok.

Lídri Francúzska a Nemecka požiadali Európsku úniu, aby poľavila svoju fiškálnu politiku ešte viac. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a nemecká kancelárka Angela Merkelová chcú, aby Európska komisia povolila krajinám deficit verejných financií vyšší ako 3 percentá HDP a umožnila tak vládam minúť viac peňazí na podporu ekonomík. Podľa J. Barrosa však Európska komisia revíziu rozpočtových pravidiel neplánuje. "Nezavedieme väčšiu flexibilitu. Pakt stability a rastu už počíta s flexibilitou," povedal podľa BBC.

Foto na titulke - Flickr.com