Brusel je pod tlakom najmenej desiatich krajín EÚ, aby zaviedol strop na ceny plynu pre všetkých dodávateľov a nie len na tých z Ruska. Niektoré vlády varujú, že cenový strop iba na ruský plyn by mohol spôsobiť, že Vladimír Putin úplne obmedzí dodávky do Európy.
Medzi členské štáty, ktoré sú proti návrhu európskej komisie uplatňovať strop výlučne na dovoz ruského plynu patria napríklad Taliansko, Poľsko a Grécko.
Neexistencia konsenzu o cenovom strope plynu znamená, že sa o návrhu bude diskutovať pravdepodobne len krátko počas piatkového mimoriadneho stretnutia ministrov energetiky. Cieľom stretnutia je dohodnúť sa na opatreniach, ktoré pomôžu spotrebiteľom a spoločnostiam prekonať energetickú krízu.
V. Putin pohrozil zastavením všetkých dodávok do Európy v prípade obmedzenia cien plynu v EÚ. Dodávky ruského plynu do bloku sa pritom už od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu znížili o približne 80 percent na približne 84 miliónov metrov kubických denne.
Ako povedal Nikos Tsafos, hlavný energetický poradca gréckeho premiéra, Rusko by sa za to pravdepodobne pomstilo. Taliansky minister energetiky uprednostňuje všeobecný strop na ceny plynu.
Putinova vojna na Ukrajine prinútila Európu, aby sa pokúsila znížiť desaťročia starú závislosť od ruskej energie. Odhalila však nedostatok krátkodobých alternatív.
Úsilie nájsť nové zdroje v kombinácii s rozhodnutím V. Putina znížiť prílev cez plynovody vyhnali európske ceny plynu k maximám a zvýšili aj ceny elektriny na celom kontinente.