Britský premiér Boris Johnson obvinil BBC a canterburského arcibiskupa Justina Welbyho, že sa vyjadrujú kritickejšie o pláne britskej vlády posielať nelegálnych migrantov do Rwandy ako o ruskej invázii na Ukrajinu, píše The Telegraph.
Johnson poslancom Konzervatívnej strany povedal, že BBC a arcibiskup „menej hlasno“ kritizujú vojnu, ktorú na Ukrajine vedie ruský prezident Vladimir Putin, ako rwandský plán.
Rwanda dostane príspevok
Rwanda podpísala s Britániou dohodu, na základe ktorej bude prijímať migrantov žiadajúcich o azyl v Spojenom kráľovstve. Dostane za to od Londýna príspevok v hodnote 144 miliónov eur.
Johnson na súkromnom stretnutí s konzervatívnymi poslancami obhajoval rwandskú dohodu a označil ju za dobrú. BBC a vysokopostavených predstaviteľov anglikánskej cirkvi naopak obvinil, že jej znenie nepochopili.
Závažné etické otázky
Canterburský arcibiskup o dohode povedal, že vyvoláva „závažné etické otázky“ a „neobstojí pred božím súdom“. „Prenášať našu zodpovednosť hoc i na krajinu, ktorá sa usiluje konať dobro, ako je Rwanda, je v protiklade k podstate Boha, ktorý sám prebral zodpovednosť za naše zlyhania,“ povedal Welby počas kázne na Veľkonočnú nedeľu.
Arcibiskup vyzval aj Rusko
Vo svojej kázni canterburský arcibiskup tiež vyzval Rusko, aby stiahlo svoje sily z Ukrajiny, a pokračovalo v mierových rozhovoroch. „Nastal čas znovu nastoliť mierové podmienky… a vyhnať temno vojny,“ povedal. Putina nemenoval, ale povedal, že „diktátori, ktorí vládnu strachom, násilím a krutosťou“, napokon prehrajú.
Ku kritikom rwandského plánu sa pridala aj bývalá britská premiérka Theresa Mayová, ktorá ho označila za protiprávny, nevykonateľný a neefektívny“. Mayová tiež povedala, že nemôže podporiť politiku na základe ktorej bude štát vyvážať na 6 500 kilometrov vzdialený východ Afriky ľudí aj napriek tomu, že sa do Británie dostali nelegálne.