Očakáva sa, že dohoda bude riešiť kontrolu migrácie a to, či Británia zostane súčasťou jednotného trhu EÚ.
Rozhodnutie vlády umožniť hlasovanie parlamentu po vyrokovaní dohody s Európskou úniou podľa BBC neuspokojí kritikov prístupu premiérky Theresy Maovej k brexitu. Tlačia na to, aby parlament hlasoval predtým, ako na budúci rok na jar začne rokovania, ale T. Mayová je proti tomu.
Hovorí, že je na vláde, aby rozhodla, kedy bude aktivovať článok 50 Lisabonskej zmluvy, čím sa začnú dva roky rokovaní o vystúpení Británie z EÚ.
Politický komentátor BBC Norman Smith povedal, že najnovšie vyjadrenie vlády umožní, aby parlament vyrokovanú dohodu o brexite odmietol.
Britská vláda v súčasnosti vedie súdny spor o to, či by mal o aktivácii článku 50 hlasovať parlament. Vládny právnik James Eadie počas súdneho pojednávania pripustil, že „vláda sa momentálne domnieva, že je veľmi pravdepodobné, že akúkoľvek dohodu predloží na ratifikáciu“ v parlamente v závere rokovaní o brexite v roku 2019.
Ak by parlament dohodu o brexite odmietol, Británia bude aj tak môcť vystúpiť z EÚ, povedal pred súdom Lord Pannick zastupujúci žalujúcu stranu. Británia by podľa neho buď vystúpila z EÚ bez dohody, alebo si dohodla novú.
Trojdňové pojednávanie vyššieho súdu sa dnes skončilo, dodala BBC.
Britskí voliči sa v júnovom referende rozhodli pre brexit. Za odchod z EÚ ich hlasovalo 51,9 percenta a za zotrvanie v EÚ 48,1 percenta.