Kontroverzné tvrdenia vyslovil D. MacKay v rozhovore pre The Daily Telegraph len pár dní pred svojou smrťou. Ako dodal, ak chce Británia spoľahlivé dodávky nízkouhlíkovej energie i v zimnom období, kedy slnko nesvieti a vietor často nefúka, sú zariadenia pre veternú a solárnu energiu zbytočné.

Do roku 2014 bol päť rokov hlavným vedeckým poradcom ministerstva energetiky a klimatických zmien. Podrobil pritom kritike zástancov obnoviteľných zdrojov. Tí sú presvedčení, že slnko a vietor sú schopné pri dostatočne vysokej kapacite a s pomocou ukladania prebytočnej energie do batérií zabezpečiť všetku britskú potrebu energie.

Radšej zachytávať emisie oxidu uhličitého

D. MacKay sa v úlohe vedca a poradcu snažil vyhýbať podpore konkrétnych riešení, v rozhovore však podľa webovej stránky denníka Daily Telegraph vydal svoje prvé odporúčanie „racionálneho postupu pre Britániu“.

Ako zdôraznil: „Možno, že keď sa mi kráti čas, mal by som to povedať úplne otvorene. Myslím, že Británia chce riešenie s nulovými emisiami, ale pritom také, ktoré funguje aj v zime". Navyše vzhľadom na obavy britskej verejnosti o ceny energie by mala hľadať riešenie s nízkymi nákladmi“.

„Ak chceme optimalizovať náklady a chceme, aby to fungovalo v zime, aj keď nebude celý týždeň vietor a ani slnko, je rozumné zamerať sa na zachytávanie a ukladanie oxidu uhličitého (z uhoľných alebo plynových elektrární), čo svet rovnako potrebuje, a tiež na jadro.“

Čo sa týka príspevku vetra a slnka, ten by mal byť v Británii „takmer nulový“, povedal D. MacKay. S týmito zdrojmi by podľa neho len zbytočne vzrástli náklady celého systému.

Priveľké a pridrahé batérie

Pokiaľ bude mať Británia dostatok nízkouhlíkových kapacít, potom pre veterné turbíny a solárne panely „nie je jediný dôvod“. Keby naopak mala Británia závisieť úplne na vetre a slnku, vyžadovalo by to podľa D. MacKaya „zaplavenie stoviek údolí“ prečerpávacími priehradami.

Pokiaľ mali ukladanie energie zabezpečovať batérie, museli by byť „absurdne veľké“ a náklady batériových technológií by sa museli znížiť na stotinu dnešnej úrovne, aby to bola nákladovo realistická varianta.

Solárne panely sú podľa britského vedca dobré v teplých oblastiach, zatiaľ čo kombinácia vetra a ukladania energie by mohla dávať zmysel v krajinách, ktorým na cene energie nezáleží.

„V Británii vlády podporovali solárne panely napriek odporúčaniam vládnych expertov a úradníkov, pretože ich presadzovali poslanci a solárna lobby,“ povedal D. MacKay.