Britský energetický kolos BP sa kvôli ruskej invázii na Ukrajinu zbaví svojho pätinového podielu v najväčšej ruskej ropnej spoločnosti Rosnefť. Informovala o tom dnes firma, ktorá bola pod tlakom britskej vlády, aby angažmán v ruskom ropnom gigante ukončila. Rosnefť vyjadrila poľutovanie nad týmto krokom, ktorý podľa nej zničí dlhoročnú spoluprácu.
Odstúpili zo správnej rady
Šéf BP Bernard Looney a jeho predchodca Bob Dudley tiež okamžite odstúpi zo správnej rady Rosnefti. Rozhodnutie zbaviť sa podielu v Rosnefti si na konci prvého štvrťroka vyžiada náklady až 25 miliárd dolárov, uviedla s odvolaním sa na informácie BP agentúra Reuters.
„Ruský útok na Ukrajinu je aktom agresie, ktorý má na región tragické dopady... BP sa preto po dôkladnom uvážení rozhodla, že naše zapojenie v Rosnefti, štátom vlastnenom podniku, nemôže ďalej pokračovať," uviedol vo vyhlásení výkonný riaditeľ BP Helge Lund.
Bezprecedentný politický tlak
„Situácia na Ukrajine ma šokovala a hlboko zarmútila... Spôsobila, že sme od základov zmenili postoj BP voči Rosnefti," uviedol vo vyhlásení šéf firmy Looney.
Rosnefť podľa agentúr uviedla, že BP tento krok urobila po „bezprecedentnom politickom tlaku". Toto rozhodnutie „ničí úspešných 30 rokov spolupráce medzi oboma spoločnosťami", citovala agentúra TASS zo stanoviska ruskej spoločnosti.
Britský minister obchodu Kwasi Kwarteng podľa BBC tento týždeň vedeniu firmy oznámil, že jej angažmán v Rusku je za súčasných okolností problematické. Podľa Reuters je rozhodnutie BP po vypuknutí vojny na Ukrajine doposiaľ najodvážnejším krokom niektorej zo západných ropných spoločností, ktoré v Rusku pôsobia.
Nóri tiež odchádzajú
Aj nórsky štátny energetický gigant Equinor v pondelok oznámil, že zastaví svoje investície v Rusku a stiahne sa zo spoločných podnikov v krajine. Equinor mal na konci minulého roka majetok v hodnote 1,2 miliardy USD v Rusku, kde má od roku 2012 partnerstvo s ropnou spoločnosťou Rosnefť.
,,V súčasnej situácii považujeme našu pozíciu za neudržateľnú," uviedol vo vyhlásení prezident a výkonný riaditeľ spoločnosti Anders Opedal. ,,Teraz zastavíme nové investície do nášho ruského podnikania a začneme proces odchodu z našich spoločných podnikov spôsobom, ktorý je v súlade s našimi hodnotami," dodal.
Produkcia nórskej spoločnosti v Rusku však predstavuje len približne 25 000 barelov ropného ekvivalentu denne, čo je zlomok jej celkovej produkcie na úrovni zhruba 2 milióny barelov ropného ekvivalentu denne. Nórsko nie je členom Európskej únie (EÚ), ale od začiatku invázie na Ukrajinu uplatňuje rovnaké sankcie voči Rusku ako európsky blok.
Nórska vláda zase v nedeľu oznámila, že štátny fond, najväčší na svete, sa po invázii Ruska na Ukrajinu zbaví svojich ruských aktív, akcií aj dlhopisov, ktoré mali na konci minulého roka hodnotu 2,5 miliardy eur.
Druhá séria sankcií
Rosnefť sa na ťažbe ropy v Rusku podieľa zhruba zo 40 percent. Britská ťažobná skupina BP v Rosnefti od roku 2013 drží 19,75 percenta akcií, 50-percentný podiel má ruská štátna holdingová spoločnosť Rosneftegaz. Tento mesiac Rosnefť uviedla, že vlani zvýšila čistý zisk viac ako šesťnásobne na rekordných 883 miliárd rubľov .
Únijní lídri vo štvrtok odsúhlasili druhú sériu sankcií, ktorá je reakciou na začatie ruského útoku proti Ukrajine. Morawiecki pri ňom podľa hovorcu poľskej vlády navrhoval, aby sa opatrenia týkali aj dovozu ruského uhlia.
Odchod investora
Rýchly odchod BP, najväčšieho zahraničného investora v Rusku, predstavuje dramatický krok a upriamuje pozornosť na ďalšie západné spoločnosti pôsobiace v krajine vrátane francúzskej TotalEnergies a britskej Shell, uprostred eskalujúcej krízy medzi Západom a Moskvou.