Dlhodobé nasadenie útvaru má svoju cenu a podľa analytikov a spravodajcov utrpeli v konflikte ťažké straty, tvrdí portál Business Insider.
Vagnerovci na Ukrajine
Ruská armáda nepredviedla nijaké husárske kúsky a pomaly začína trpieť zaostalosťou vybavenia a nízkou morálkou. Straty armáda doteraz kompenzovalo práve nasadenie súkromných útvarov, najmä slávnych vagnerovcov.
Britské tajné služby už 18. júla konštatovali, že Rusko využívalo skupinu na zmiernenie náporu na vojakoch v prvej línii. Ťažké straty ruskej armády vtedy obmedzili nátlak, ktorý dokázal Kremeľ na fronte vyvíjať.
Po šiestich mesiacoch stále neexistujú oficiálne počty ruských strát. Odhady USA sa pohybujú medzi sedemdesiatimi a osemdesiatimi tisícmi životov, Ukrajinci odhadujú iba päťdesiattisíc. Nasadzovanie žoldnierov je v každom prípade čoraz príťažlivejšou možnosťou. Prináša so sebou právne komplikácie - na žoldnierov sa napríklad nevzťahujú niektoré provízie humanitárneho práva a Ženevské dohody.
Strácajú vojakov, znižujú štandardy
Rovnako, ako ruská armáda, ani vagnerovci nie sú imúnni voči stratám. V luhanskom Popasne bol žoldniersky štáb takmer zničený raketami HIMARS, ktoré ukrajinskej armáde poskytujú Spojené štáty.
Vagnerovci, rovnako ako ruská armáda, sú nútení verbovať nových členov čoraz rýchlejšie. Straty sa najskôr prejavili znížením náborových štandardov, neskôr skupina začala prijímať aj väzňov, ktorí majú za účasť vo vojne dostať svoju slobodu.
Vyššie spomenutá analýza britského ministerstva obrany tvrdí, že noví regrúti nedostávajú takmer žiaden tréning. V dôsledku očakáva správa pokles efektivity žoldnierskej skupiny, ktorá v mnohých zmysloch melie z posledného.
Hrdinovia Ruskej federácie
Korene vagnerovcov a im podobných súkromných vojenských útvarov siahajú do deväťdesiatych rokov. S úspechom ich Kremeľ využil nielen v Sýrii, ale aj v menej sledovaných regionálnych konfliktoch v Stredoafrickej republike, Líbyi a Mali, kde sa ruskí žoldnieri ostreľujú s francúzskymi.
Hlavný sponzor skupiny, oligarcha Jevgenij Prigožin dostal nedávno titul Hrdina Ruskej federácie, má blízko k Vladimírovi Putinovi.
Na Ukrajine bola skupina nasadená obzvlášť v Luhansku a pri severodoneckom Lysyčansku, obe miesta boli svojho času dejiskom najtvrdších bojov.