Predstavitelia britského potravinárskeho priemyslu sa sťažujú na podľa nich nedostatočné kapacity testovacích laboratórií pri vstupe do krajiny. Dovozné potraviny, ktorých kontrolu nariaďuje zákon, sa tak musia na testovanie voziť späť do Európskej únie. O to neskôr sa tovar dostáva na predajné pulty a skracuje sa čas do konca minimálnej spotreby. Potravinári kritizujú tiež zvýšené náklady.
Kontrola potravín
Veľká Británia po odchode z Európskej únie v snahe zvýšiť biologickú bezpečnosť a zabrániť zavlečeniu chorôb z kontinentu do ostrovného kráľovstva zaviedla na hraniciach kontroly potravín. V laboratóriách v blízkosti britských prístavov sa testujú od 30. apríla. Niekedy sa vykonáva mikrobiálna alebo chemická analýza, inokedy sa overuje pravosť produktov.
Nový labouristický minister životného prostredia Steve Reed dostal minulý týždeň otvorený list od pracovnej skupiny pre certifikáciu SPS, ktorá zastupuje 30 obchodných organizácií pokrývajúcich dodávky potravín v Spojenom kráľovstve v hodnote 100 miliárd libier. Títo potravinári upozornili ministra, že časť vzoriek je na testovanie zasielaná do krajín EÚ, napríklad do Nemecka.
Na znižujúcu sa kapacitu laboratórií nedávno v inom dokumente upozornil hlavný vedecký poradca britskej vládnej agentúry pre bezpečnosť potravín Robin May.
Paleta potravinových problémov
Skupina SPS vo svojom liste ministrovi upozornila na 18 ďalších problémov, s ktorými sa potravinári na hraniciach stretávajú. Varujú, že pre nové pravidlá budú dovozcovia z EÚ po vypršaní súčasných dodávateľských zmlúv zvažovať ich obnovenie. Kritizujú tiež zvýšené výdavky na zdravotné certifikáty.
Keď Veľká Británia začiatkom roka 2021 oficiálne opustila jednotný trh EÚ, únia zaviedla pre vývozcov potravín živočíšneho pôvodu povinnosť nechať zásielky pred odoslaním skontrolovať veterinári a podpísať vývozné zdravotné osvedčenie (EHC).
Analýza SPS ukázala, že vývozcovia požiadali o viac ako milión osvedčení EHC. Veľká Británia zaviedla recipročné opatrenia v januári, čo ale vyvolalo obavy, že niektoré firmy z EÚ môžu pre dodatočné náklady a byrokraciu upustiť od vývozu do Spojeného kráľovstva.