Vlajkovou loďou novej vlády Liz Trussovej mala byť reforma daňového systému. „Minirozpočet“ ministra financií Kwasiho Kwartenga mal priniesť vysnívaný ekonomický rast a stabilitu. Kľúčové body reformy, najmä zmrazenie daní právnických osôb a zrušenie najvyššej 45-percentnej zátvorky nakoniec vyzerajú nepravdepodobne.
L. Trussová bola tlakom verejnosti a trhov prinútená k neelegantnému ústupu.
Dáta zo Spojených štátov naznačujú, že Fed, ktorý tento rok navýšil úrokové sadzby už päťkrát, má málo možností, ako predísť recesii.
„Bolo to predvídateľné. Chcem povedať, že som nebol jediný, ktorý to považoval za chybu,“ komentoval dianie v britskej ekonomike americký prezident Joe Biden.
„Znižovať daňové zaťaženie bohatých v čase keď...každopádne, len si myslím...nesúhlasil som s tou politikou. Je to, samozrejme, na Britoch, nie na mne.“
Joe Biden vyhlásil, že americké hospodárstvo je „silné ako peklo“, a že inflácia je horšia všade inde.
Tieto komentáre si vyslúžili tvrdú kritiku od konzervatívnych britských poslancov, píše The Telegraph. Jeden porovnal J. Bidena k Barrackovi Obamovi, ktorý Britániu v roku 2016 varoval, že pôjde „na koniec radu“ na obchodnú dohodu, pokiaľ opustí EÚ.
„Od prezidenta Obamu vieme, že zásahy amerických prezidentov do britskej politiky prekračujú diplomatickú čiaru, ktorá by sa prekračovať nemala,“ povedal Craig Mackinley, poslanec z okrsku South Tanet Telegraphu.
„Asi sa cítil povzbudený Medzinárodným menovým fondom, ktorý sa rozhodol vyjadriť k britskej daňovej politike. Odporúčam prezidentovi Bidenovi, aby sa pozrel na vlastné problémy.“
Medzinárodný menový fond minulý týždeň varoval Londýn, že vo fiškálnej politike nie je priestor na chyby.
Brendan Clarke-Smith, tajomník z britského úradu vlády povedal novinárom, že „nakoniec povedal správnu vec (že je to na Britoch). To mal povedať prvé a nechať to tak.“
Ďalší poslanec, Andrew Bridgen, napísal v blogu, že „neúspech minirozpočtu predpovedali mnohí z nás. Nepamätám si, že by bol Joe Biden jedným z nás.“
„Fakt, že sa prezident Biden pridal do šíku kritikov nespôsobí nič iné, ako rýchlejší pád Trussovej vlády.“
Otázka intepretácie
Pred stretnutím s L. Trussovou na Valnom zhromaždení OSN vyhlásil J. Biden, že je „unavený z trickle-down economics.“
„Tá teória nikdy nefungovala,“ napísal na Twitteri. „Staviame hospodárstvo zdola a zo stredu.“ V domácej politike tieto výroky vyzneli ako kritika republikánov a pravicového stredu, v medzinárodnej však môžu byť interpretované ako žmurknutie na Britov.
Výroky využila aj britská opozícia. Tieňoví minister zahraničných vecí za Labour party sa prezidenta zastal.
„Trussovej ponižujúce otočky nie len zničili ekonomiku, ešte z Británie urobili aj medzinárodný vtip.“