Ako „barón z Hamptonu v londýnskom obvode Richmond nad Temžou a zo Sibíru v Ruskej federácii" sa ruský mediálny magnát Jevgenij Lebedev stal členom britskej Snemovne lordov. Štyridsaťročný syn oligarchu a pracovníka sovietskej tajnej služby KGB bol uvedený do šľachtického stavu za zásluhy v mediálnom sektore a filantropickú prácu na návrh premiéra Borisa Johnsona, ktorý je považovaný za Lebedevovho blízkeho priateľa. Informovala o tom dnes agentúra DPA.
Boris Johnson and Evgeny Lebedev: a decade of politics, parties and peerages https://t.co/edH4kFw6Fy @guardian
— Mario Ricciardi (@marioricciard18) December 18, 2020
S uvedením do Snemovne lordov - hornej komory britského parlamentu - upevnil Lebedev svoj sociálny status, povedala expertka Elisabeth Schimpfösslová, ktorá sa vo svojom výskume špecializuje na vplyv hnuteľných Rusov v Spojenom kráľovstve. „Je už viac celebritou ako podnikateľom," dodala. Majiteľ denníka Evening Standard a servera Independent so svojím otcom oligarchom a niekdajším pracovníkom KGB Alexandrom Lebedevom podľa nej už roky patrí medzi britskú spoločenskú smotánku.
Za vymenovanie Jevgenija Lebedeva, ktorý do nevolenej komory britského parlamentu zasadol vo štvrtok spolu s premiérovým bratom Joeom Johnsonom a podporovateľom brexitu Ianom Bothamom, si ministerský predseda vyslúžil kritiku za rodinkárstvo a klientelizmus.
Británia umožňuje študentom z EÚ študovať na VŠ za rovnakých podmienok
V britskom hlavnom meste sa v posledných rokoch usadil rad bohatých Rusov. K najznámejším patrí majiteľ futbalového klubu FC Chelsea Roman Abramovič či investor Leonard Blavatnik. V roku 2013 vzbudila v Británii rozruch smrť oligarchu Borisa Berezovského, ktorý bol svojho času považovaný za blízkeho priateľa ruského prezidenta Vladimira Putina. Ruskí oligarchovia v Británii nezriedka finančne podporujú tunajšie vedecké inštitúcie či univerzity, čím si podľa Schimpfösslovej perú svoju pošpinenú povesť.
Britská Konzervatívna strana čelí kritike, že sa príliš ochotne necháva podporovať peniazmi ruských darcov. V júli zverejnená správa britského výboru pre tajné služby vytkla britskej vláde, že ruského oligarchu víta s otvorenou náručou. Podľa DPA je Británia jedným z hlavných cieľov ruských vplyvových operácií na Západe.