Britské banky sú odolné voči rizikám, ktoré predstavujú brexit aj pandémia nového koronavírusu. Uviedla to v piatok vo svojej správe centrálna banka (Bank of England, BoE). Zároveň však poznamenala, že finančné služby budú po skončení sa prechodného obdobia a zmenách v obchodných vzťahoch medzi Britániou a Európskou úniou (EÚ) čeliť „určitému narušeniu".
Von der Leyenová na summite EÚ pripustila možnosť zlyhania rokovaní s Britániou
Výbor pre finančnú politiku BoE, ktorého úlohou je chrániť finančný systém, v piatok skonštatoval, že veľké britské banky sú schopné absorbovať úverové straty vo výške 200 miliárd libier (219,54 miliardy eur). K tomu by však došlo len v prípade „neuveriteľne silných" šokov, napríklad ak by nezamestnanosť vzrástla na 15 percent a ceny domov klesli o 30 percent, čo sa podľa BoE pravdepodobne nestane.
Britské banky sú dobre pripravené na vážne ekonomické otrasy a počas pandémie môžu naďalej poskytovať pôžičky, uviedla BoE v najnovšej správe o finančnej stabilite. „Prípravy finančného sektora na koniec prechodného obdobia s EÚ sú teraz v záverečnej fáze. Väčšina rizík pre finančnú stabilitu Spojeného kráľovstva, ktoré by mohli vzniknúť z prerušenia poskytovania cezhraničných finančných služieb na konci prechodného obdobia, bola zmiernená vďaka rozsiahlym prípravám zo strany súkromného sektora a úradov," pokračuje správa.
Johnson varoval, že Británia zrejme neuzavrie obchodnú dohodu s EÚ
„Finančná stabilita však nie je to isté ako stabilita trhu. Môže dôjsť k určitej volatilite trhu a narušeniu finančných služieb, najmä v prípade klientov so sídlom v EÚ," upozornila BoE. Banky v Spojenom kráľovstve si podľa BoE od finančnej krízy pred viac ako desiatimi rokmi vytvorili silné kapitálové rezervy. BoE podnikla kroky na udržanie toku úverov komerčných bánk v roku 2021, keď ekonomiku čakajú veľké zmeny v obchodných vzťahoch s EÚ a bude aj naďalej čeliť pandémii ochorenia Covid-19. BoE tiež zopakovala, že neplánuje zmierniť finančné štandardy po skončení sa prechodného obdobia po brexite 1. januára 2021.
Po brexite sa firmy aj občania musia pripraviť na zmeny, upozorňuje Finančná správa
„Bez ohľadu na konkrétnu formu budúcich vzťahov Spojeného kráľovstva s EÚ je výbor pre finančnú politiku naďalej odhodlaný vykonávať v Spojenom kráľovstve prísne prudenciálne štandardy," uviedol. Podľa bývalého člena menového výboru BoE Andrewa Sentanca táto správa ukazuje, že považuje britský bankový systém za „veľmi odolný". Varoval však, že mimo finančného systému bude brexit bez dohody predstavovať veľké výzvy. „Skutočná ekonomika bude mať problémy, ak bude brexit bez dohody," dodal. BoE zverejnila správu po tom, ako britský premiér Boris Johnson varoval, že Británia by mohla odísť z jednotného trhu a colnej únie EÚ bez obchodnej dohody.