Britská vláda sa chystá v Anglicku zakázať predaj plastových príborov a šálok na jedno požitie v snahe znížiť množstvo plastového odpadu, ktorý končí vo svetových oceánoch.

Na twitteri to oznámil britský premiér Boris Johnson s tým, že kabinet bude v najbližších 12 týždňoch prijímať pripomienky verejnosti k pripravovanej regulácii.

Názor občanov je dôležitý

Názor občanov chce poznať rovnako k plánovanému budúcemu zákazu vlhčených obrúskov, filtrov do cigariet alebo malých plastových vreciek, v ktorých sa predávajú napríklad omáčky, dodal Johnson.

„Videli ste už niekedy žraloka používajúceho plastovú vidličku? Alebo sviňuchu jesť z taniera? Ja rozhodne nie,“ povedal Johndon vo videu zverejnenom na twitteri. Dodal, že jeho vláda vyhlásila vojnu „zbytočným plastom“.

Dobre sa všetci pozrime na to, čo plasty v oceánoch spôsobujú.
Neprehliadnite

Nová štúdia spojuje s pandémiou viac ako osem miliónov ton plastového odpadu

V Anglicku sa ročne použije 1,1 miliardy tanierov na jedno použitie a 4,25 miliardy kusov plastových príborov, ale len desať percent z tohto množstva sa zrecykluje, uvádza britská vláda.

Šetrnejšie materiály

Nový návrh, ktorý teraz bude verejnosť pripomienkovať, by nariadila firmám aj spotrebiteľom, aby začali používať jednorázové nástroje vyrobené u obnoviteľných materiálov, ktoré sú šetrnejšie k životnému prostrediu.

Britská vláda už v Anglicku zakázala používanie plastových slamiek alebo vatových tyčiniek. Supermarkety už tiež od roku 2015 nesmú ponúkať igelitové tašky, vďaka čomu sa ich používanie znížilo o 95 percent, uviedol kabinet.

Holandský koncern sa snaží obmedziť spotrebu vody a plastov. Cieľom je aj výrazná redukcia emisií.
Neprehliadnite

Rastúce ceny plastov ovplyvňujú aj Slovákov. Zvýšili sa viac ako dvojnásobne

„Máme len jednu planétu a musíme sa o ňu omnoho lepšie starať. To táto vláda uskutočňuje tým, že sa zbavuje nepotrebných plastov,“ povedal Johnson.

V Škótsku, Walese a Severnom Írsku majú na starosti opatrenia na zníženie plastového odpadu miestne regionálne vlády.

Ročná lehota

V EÚ zakazuje od tohtoročného júla používanie jednorazových plastových príborov, tanierov, kelímkov a ďalších vecí smernica Európskej komisie. Česká republika ju však zatiaľ nezakomponovala do svojho právneho poriadku.

Podľa návrhu bude po jej schválení v parlamente ešte ročná lehota, behom ktorej budú môcť predajcovia dopredať svoje zásoby tohto tovaru.

Ak aj poctivo triedite plastový odpad, nemôžete si byť istí, že ho skutočne zrecyklujú.
Neprehliadnite

Do štyroch rokov sa má podľa aliancie recyklovať 10 miliónov ton plastov