Nový líder konzervatívcov sa následne stane premiérom, a to aj bez potreby usporiadania parlamentných volieb. „Proces voľby nového vedenia by sa mal začať budúci týždeň,“ dodala pred svojím sídlom na Downing Street.

T. Mayová v utorok na tlačovej konferencii a v stredu v rámci hodiny otázok a odpovedí v parlamente predstavila desať bodov, ktoré označila za dôležité návrhy na zmeny v dohode o odchode Británie z EÚ.

Poslancom chce napríklad umožniť hlasovať o colnej únii s EÚ, ako aj o referende o brexitovej zmluve či írskej poistke. Mayovej pozmenená dohoda sa však nepáči viacerým konzervatívnym poslancom a v súvislosti s ňou odstúpila líderka Konzervatívnej strany v Dolnej snemovni britského parlamentu Andrea Leadsomová.

Ani opozičná Labouristická strana podľa svojho predsedu Jeremyho Corbyna „novú“ dohodu v parlamente nepodporí. Za dohodu nebudú hlasovať ani poslanci Demokratickej unionistickej strany (DUP), ktorí v Dolnej snemovni podporujú menšinovú konzervatívnu vládu.

Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu už trikrát odmietli dohodu o brexite, ktorú s EÚ vyrokovala T. Mayová, pričom neskôr zároveň schválili zákon, podľa ktorého Británia nesmie opustiť Úniu bez dohody.

Lídri Európskej únie a Británie sa na aprílovom mimoriadnom samite v Bruseli dohodli, že Spojené kráľovstvo môže odložiť brexit do 31. októbra. Pôvodne mali Briti Úniu opustiť 29. marca.

Podľa prieskumu je medzi členmi britskej Konzervatívnej strany jasným favoritom na post nového šéfa strany bývalý minister zahraničných vecí Boris Johnson. Na základe výsledkov prieskumu inštitútu YouGov, ktoré zverejnil v piatok minulý týždeň denník The Times, 35 percent opýtaných členov Konzervatívnej strany by jasne zvolilo na líderský post práve B. Johnsona, popredného zástancu vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

Na druhom mieste sa umiestnil bývalý minister pre brexit Dominic Raab s 13-percentnou podporou. B. Johnson svoju kandidatúru už aj oznámil – minulý týždeň vo štvrtok 16. mája.