Národnosti obetí či zadržaných neboli zverejnené. Obeťami nútených prác sa v Británii podľa dostupných informácií často stávajú aj občania Česka či Slovenska.
Ako vo svojom vyhlásení spresnili špeciálny úrad pre boj proti zneužívaniu pracovných síl GLAA a Národný kriminálny úrad (NCA), pre podozrenie z otroctva bolo zadržaných desať osôb a policajti tiež objavili okolo 50 pravdepodobných obetí moderných otrokárov.
„Cieľom tejto celotýždňovej koordinovanej akcie bolo rozvrátiť zločinecké siete, ktoré sú zapojené do vykorisťovania ľudí,“ uviedol Roy McComb z NCA.
„Chceli sme tiež hovoriť s ľuďmi, ktorým hrozí, že by mohli byť vykorisťovaní, a pomôcť im celú tému pochopiť ... obete si často svoju situáciu neuvedomia až do chvíle, keď je príliš neskoro,“ dodal.
Britská vláda odhaduje, že v krajine žije najmenej 13-tisíc ľudí, ktorí sú obeťami moderného otroctva, či už ide o nútenú prácu alebo sexuálne vykorisťovanie. Polícia sa ale domnieva, že v skutočnosti sa počet týchto osôb pravdepodobne pohybuje až v desiatkach tisícov.
Britským úradom sa vlani ohlásilo rekordných 5 145 potenciálnych obetí moderného otroctva a obchodovania s ľuďmi. Podľa správy NCA, ktorá bola zverejnená tento rok v marci, najväčší počet z nich prvýkrát tvorili britskí občania, nasledovaní Albáncami a Vietnamcami. Oproti predošlému roku sa v krajine o 66 percent zvýšil počet detí ako obetí moderného otroctva.
Asi tretina obetí bola podrobená nútenej práci - väčšinou išlo o mužov z Bulharska, Česka, Estónska, Poľska, Rumunska a Slovenska, uviedol vtedy úrad GLAA.
Pokiaľ ide o moderné otroctvo, obete sú väčšinou zamestnané v kozmetických salónoch, na stavbách, v továrňach, na farmách či v ručných umývačkách automobilov.
Britské úrady sa na moderné otroctvo zameriavajú iba v posledných rokoch. Pojem bol zavedený do britskej legislatívy až v roku 2015. Zákon okrem iného sprísnil tresty pre obchodníkov s ľuďmi, ktorým teraz hrozí 14 rokov väzenia až doživotie.